Potrebujú deti vitamínové tabletky?

Deti prijímajú zo stravy menej dôležitých vitamínov a minerálov. Potrebujú vitamínové tabletky?

Mnohí rodičia sú presvedčení, že deti nepotrebujú dostávať „umelé vitamíny“.  Najmä  v lete, keď je hojnosť ovocia a zeleniny, majú vraj  dostatok vitamínov z prírodných zdrojov. Najnovšie  výskumy a dlhodobé prieskumy však dokazujú, že to nemusí byť vždy  pravda. Nezdravé životné prostredie a tiež nevyvážené stravovanie  v školských jedálňach spôsobili, že veľa detí prijíma zo stravy  oveľa menej dôležitých vitamínov a minerálov ako ich organizmus potrebuje.

vitamínové tabletky

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sa dnes v ovocí a zelenine  vplyvom rôznych chemických látok a dlhému skladovaniu  nachádza výrazne menšie percento týchto životne dôležitých látok  ako voľakedy. Dokonca často obsahujú aj veľa rôznych alergénov a škodlivín. Dieťa tak nemá šancu  získať potrebné množstvo vitamínov len z prirodzenej stravy.

Únava, nechutenstvo, spomalený rast, poruchy imunity,  časté zápaly v ústnej dutine, afty, virózy, angíny, rôzne ekzémy či vyrážky, to všetko môže byť prejav práve nedostatku niektorého z vitamínov či minerálov.  Viacerí odborníci na výživu tvrdia, že v súčasnosti ani relatívne optimálna výživa nie je schopná zabezpečiť dostatok vitamínov. Ukázalo sa, že veľa detí aj z dobre situovaných rodín nemá v organizme dostatok vitamínu C a vápnika. 

Deťom by sme preto mali  preventívne podávať niektoré z multivitamínov pre deti a v prípade potreby aj jednotlivé vitamíny či minerály. Dojčatám vo forme sirupu, a starším deťom v tabletkách. Dnes je na trhu bohatý výber rôznych vitamínových doplnkov. Treba preto pozorne vyberať tie najkvalitnejšie, s čo najväčším obsahom účinných látok.  Nemusíme sa obávať  predávkovania. Dávky sú už u výrobcu nastavené tak, aby  pri bežnom užívaní nemohli dieťaťu za žiadnych okolností uškodiť.

Martina Hanzelová