Na čo myslieť pri výbere mlynčeka na mäso?

Mlynček na mäso ocení každý milovník jedál z mletého mäsa, či už ide o grécke špeciality, tradičné fašírky, alebo mäsové koláče inšpirované anglickou kuchyňou. Existuje mnoho druhov mlynčekov na mäso – základné rozdelenie je na ručné a elektrické. Všetky majú svoje výhody aj nevýhody a my vám pomôžeme vybrať ten pravý.

Je lepší ručný alebo elektrický mlynček?

Medzi ručným a elektrickým mlynčekom na mäso je jeden zásadný rozdiel, ktorý je všetkým jasný na prvý pohľad. Aké sú však ich výhody, o ktorých ste doteraz možno nevedeli?

Mlynček na mäso

Ručný mlynček na mäso

Funguje na ručný pohon, čo je výhodou aj nevýhodou zároveň. Na jednej strane máte úplnú kontrolu nad celým procesom mletia, ale trvá to dlhšie a vyžaduje to vašu energiu. Ručný mlynček na mäso spracuje nie len mäkké časti mäsa, ale aj chrupavky. Ušetríte teda čas pri príprave mäsa pred mletím – netreba ho nijako opracovať. Ručný mlynček zároveň nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu.

Elektrický mlynček na mäso

Práca s elektrickým mlynčekom na mäso je jednoduchá a pohodlná. Všetku prácu urobí za vás. Navyše si môžete dokúpiť rôzne nadstavce a pomlieť mäso úplne bez námahy na rôznu hrúbku. Spotrebúvajú však elektrickú energiu a pri častom používaní majú nižšiu životnosť. Práca s ním je však čistejšia, pretože menej manipulujete surovým mäsom svojimi rukami a zväčša sa jednoducho rozoberá a umýva.

Sledujte príkon a rýchlosť

Či už meliete mäso často, alebo iba raz za čas, pri kúpe sa zaujímajte o jeho príkon a rýchlosť. Pre pohodlné mletie mäsa je vhodný minimálny príkon aspoň 750W. Od príkonu závisí aj rýchlosť mletia, ktorá sa udáva v gramoch za minútu. Rovnica je jednoduchá – čím vyšší príkon, tým rýchlejšie mäso mlynček pomelie.

Nezabúdajte aj na hlučnosť

Pokiaľ nevlastníte závodnú kuchyňu, mlynček na mäso bude u vás v prevádzke len niekoľko minút. Hlučnosť teda nie je vážnym problémom. Ak vám na nej napriek tomu záleží a máte záujem o model s najnižšou hlučnosťou, vyberajte celokovový mlynček. Je tichší najmä v porovnaní s plastovými telami mlynčekov, ktoré tlmia hluk o niečo menej efektívne.

Mlynček na mäso

Aké bezpečnostné funkcie potrebujete?

V súčasnosti sú mlynčeky nadizajnované tak, že manipulácia s nimi je maximálne bezpečná. Chránia vaše prsty a zároveň sa dajú rozoberať takým spôsobom, aby sa dobre umývali a boli hygienicky nezávadné. Okrem toho je však dôležité myslieť aj na tieto dva detaily:

  1. Spätný chod – ide o nastavenie opačného smeru otáčania, vďaka ktorému viete uvoľniť zaseknutú surovinu z mlynčeka.
  2. Poistka proti preťaženiu – zabraňuje poškodeniu spotrebiča. Ide vlastne o dve poistky. Prvá funguje proti mechanickému poškodeniu. Jej úlohou je vypnúť spotrebič ak sa upchá. Druhá poistka je ochranou proti prehriatiu. Ochraňuje motor pri dosiahnutí kritickej teploty tým, že ho vypne.

Čo využijete v rámci príslušenstva?

Mlynček na mäso môže byť multifunkčným pomocníkom, pokiaľ si k nemu vyberiete správne doplnky. 

  • Vymeniteľné kotúče – využijete ich pri mletí mäsa na rôzne hrúbky.
  • Strúhadlá – využiteľné na jednoduché produkty, ako je strúhanka, ale aj na orechy, zeleninu či ovocie.
  • Plnička na klobásy – praktický pomocník pri domácej výrobe mäsových produktov.
  • Lis na ovocie – vytvorí ovocnú šťavu.
  • Nadstavec na mletie zŕn – môžete si začať vyrábať vlastnú múku.

Aká je rozumná cena za mlynček na mäso?

Ak je mlynček na mäso veľmi lacný, pravdepodobne obsahuje plastové súčiastky, ktoré sa po niekoľkých mletiach zlomia. Preto je potrebné investovať jednorazovo viac a kúpiť si kvalitný spotrebič. Cena takýchto mlynčekov na mäso sa pohybuje v rozpätí od 250 do 400 eur, v závislosti od ich príslušenstva.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach