Rastliny v interiéri: Viete o tom, že krásu rastlín podporí aj hudba?

Znie to prekvapivo, ale viete o tom, že rastlinám v byte sa lepšie darí, ak im púšťate tú správnu hudbu? Ako je to možné? Majú rastliny hudobný sluch?

Viaceré vedecké zistenia ukázali, že starostlivosť o rastliny v interiéri nemusí zahŕňať len pravidelné polievanie a hnojenie. Rastliny reagujú aj na zvuk – na zvukové vlny a vibrácie, ktoré vytvára hudba! Už v roku 1962, Dr. T. C. Singh z indickej Annamalia University, experimentoval s účinkom hudobných zvukov na rýchlosť rastu rastlín.

Hudba lepšia ako hnojenie

Tento vedec zistil, že keď rastlinám púšťal hudbu, rástli o 20 percent rýchlejšie a až o 72 percent sa zväčšilo ich biomasa. Pôvodne experimentoval s klasickou hudbou. Neskôr rastlinám hral na flaute, husliach, harmonike… Prvé testy robil na interiérových rastlinách, avšak o pár rokov neskôr zobral gramofón a reproduktory do poľa. Aj týmto rastlinám sa hudba páčila ich veľkosť vzrástla o 25 až 60 percent nad bežný priemer.

Hral aj semiačkam

T. C. Singh tiež zistil, že zo semien, ktoré „počúvali“ hudbu, vyrástli rastliny, ktoré mali viac listov, boli väčšie a aj ďalšie vlastnosti mali vylepšené. To znamená, že vplyv hudby prakticky zmenil genetické chromozómy rastlín. Luther Burbank, americký botanik a záhradník, zase skúmal, ako rastliny reagujú, keď ich odstránime z ich prirodzeného prostredia. So svojimi rastlinami sa často rozprával, čomu pripisoval ich krásu a zdravý rast. Na základe záhradníckych experimentov tvrdil, že rastliny majú neuveriteľných 20 zmyslových vnemov.

Ako môžu rastliny počuť?

Zvuk sa prenáša vo forme vĺn, ktoré prechádzajú médiom, napríklad vzduchom alebo vodou. Vlny spôsobujú, že častice v tomto médiu vibrujú. Keď zapnete rádio, zvukové vlny vytvárajú vo vzduchu vibrácie, ktoré spôsobujú vibráciu ušného bubna. Táto tlaková energia sa premieňa na elektrickú energiu pre mozog, aby sa premietla do toho, čo chápeme ako hudobné zvuky.

Mohlo by vás zaujímať

Fascinujú vás mäsožravé rastliny? Poradíme vám, ako pestovať mucholapku

Mucholapka – dionaea muscipula je čarovná mäsožravá rastlina, vhodná pre malých i veľkých pozorovateľov atraktívneho sveta rastlín, ktorým chutí mäso. Nie je náročná na pestovanie, dokáže… Čítaj ďaľej

Rastliny „hudbu nepočujú“, ale cítia vibrácie zvukovej vlny. Protoplazma, priesvitná živá hmota, z ktorej sú zložené všetky živočíšne a rastlinné bunky, je v neustálom pohybe. Vibrácie zachytené rastlinou môžu urýchliť protoplazmatický pohyb v bunkách. To stimuluje absorpciu živín, zlepšuje ich výkonnosť a posilňuje rastliny v interiéri.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach