Fascinujú vás mäsožravé rastliny? Poradíme vám, ako pestovať mucholapku

Mucholapka – dionaea muscipula je čarovná mäsožravá rastlina, vhodná pre malých i veľkých pozorovateľov atraktívneho sveta rastlín, ktorým chutí mäso. Nie je náročná na pestovanie, dokáže žiť v uzavretých priestoroch až 20 rokov, ale je dobré poznať jej potreby. Ako pestovať mucholapku?

Tejto krásnej rastline sa najlepšie darí v kvetináči s rašelinou, pieskom a kúskami kyslej kôry namiesto klasickej zeminy. Kôra zadržiava vlhkosť, rašelina s pieskom zase poskytujú odtok prebytočnej vody. Pre mucholapky je potrebná pôda s dobrou drenážou, avšak na živiny nemusí byť bohatá, dôležité je však kyslé pH.

Čo treba vedieť o pestovaní mucholapiek?

  • Obľubujú nepriame slnko, ale znesú aj polotieň.
  • Pôda musí zostať vlhká, občas nevadí ani mokrá so stojatou vodou.
  • Mucholapky pre zimou strácajú listy a v zime spia.
  • Uprednostňujú piesčitú hlinu alebo piesok, ktorý je kyslý.
  • V prírode rastú v pôde chudobnej na živiny.
  • Tieto mäsožravé rastliny vyžadujú 10 – 13 centimetrový kvetináč s drenážnymi otvormi a tanierikom. Mucholapkám rastú dlhé korene, preto si zaobstarajte vysoký črepník.

Ako polievať mucholapky?

Mucholapky nikdy nepolievajte zhora. Zalievanie týchto rastlín zhora môže spôsobiť, že budú náchylné na choroby listov. Ideálny spôsob, ako zaliať mucholapku, je naliať asi 2,5 cm vody do kvetináča. Mach a kôra absorbujú časť vody a sprístupnia ju rastline. Udržujte rastlinu vlhkú, ale nie mokrú.

Mucholapky ocenia veľmi čistú vodu. Nerobí im dobre voda z vodovodu. Na zalievanie preto použite destilovanú vodu alebo dažďovú vodu. Živiny, ktoré potrebujú, pochádzajú z ich koristi, nie z vody, ani zo substrátu. Darí sa im pri jasnom nepriamom svetle. Ak dostávajú aspoň 6 hodín slnečného svetla denne, majú krajšie farby a sú pevnejšie.

Mohlo by vás zaujímať

Zornica

Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi. Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám,… Čítaj ďaľej

Teplota a vlhkosť

Ak vyhovuje teplota v miestnosti nám, je pravdepodobné, že bude vyhovovať aj mucholapke. Vyžaduje teploty medzi 21 až 32 stupňov Celzia, v zime jej stačia 4 stupne. Čím vyššia je teplota, tým viac vlhkosti rastlina vyžaduje. Potrebuje aspoň 50 % vlhkosť. V suchých interiéroch vložíme kvetináč s mucholapkou do vyššej misky s kamienkami a vodou tak, aby boli kamienky zakryté. Vyparovaním vody sa vytvára mikroklíma s vysokou vlhkosťou.

Starostlivosť o mucholapku v zime

Nezľaknite sa, keď listy sčernejú a opadnú a rastlina bude vyzerať ako mŕtva. Nie je však mŕtva, iba odpočíva. Na zimu umiestnime mucholapku na chladné miesto, okolo 4 ° C, s malým množstvom svetla. Obdobie vegetačného pokoja by malo trvať približne tri mesiace. Rastlina by mala byť počas tejto doby vlhká, ale nie mokrá, inak by zhnili korene. Na substrát nanesieme mierny poprašok síry, aby na nej nerástli huby. Rastlinu často kontrolujeme. Tvorba plesne znamená nadmernú vlhkosť. Ak sa to stane, mucholapku ošetríme ručným odstránením plesne, presadením rastliny alebo vystavením jasnému svetlu, aby sme vyrovnali úroveň vlhkosti.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach