Voňavé kvety: Vďaka nim bude vaša záhrada neodolateľná!

Záhrada nie je len o úžitku a vzhľade. Pri navrhovaní okrasnej záhrady by sme mali brať do úvahy farebnosť, akú chceme dosiahnuť, sezónnosť, ale aj vôňu, ktorú rastliny produkujú. Aj keď máme malú záhradku, môžeme si dopriať luxus vonných rastlín. Umiestnime ich tam, kde ich najviac oceníme: v kvetináčoch pri vchode, pozdĺž chodníkov alebo blízko okien, aby ich vôňa vstúpila aj do interiéru. Aké kvety majú výnimočnú vôňu?

Voňavé kvety
Obrázok od ftanuki z Pixabay

Hyacint

Táto vytrvalá rastlina je dnes na trhu v mnohých svetlých, krásnych farbách. Má bohaté, voňavé kvety, ktoré kvitnú na jar a tešiť sa z nich môžeme asi dva týždne. Sú veľké, a preto niekedy vyžadujú podporu.

Magnólia

Vôňa kvetov magnólie je neodolateľná, sladká, pôvabná. Magnólia kvitne na jar a v lete – v závislosti od odrody. Má rada dobre odvodnenú pôdu, bohatú na živiny a plné slnko Nezabudnime jej dopriať dostatok priestoru, pretože sa zvyčajne husto a naširoko rozrastá.

Gardénia

Vďaka kvetom krásne voňajúci krík, ktorý kvitne koncom jari až začiatkom leta a potom opäť koncom leta a začiatkom jesene. Rastline sa darí vo vlhkej, dobre odvodnenej pôde. Výhodou je, že počas kvitnutia si ľahko prenesieme voňavé kvety aj do interiéru – stačí si vždy odstrihnúť vetvičku z kríka.

Vistéria

Vyžaduje oporu, preto je veľmi pôsobivá na pergolách alebo mrežovej vertikálnej stene. Kvitne v odtieňoch modrej a fialovej, a to na jar a koncom leta. Vistéria má rada plné slnko, ale porastie aj v čiastočnom tieni. Podľa odrody, ktorú si vyberieme vonia jemne alebo výrazne a intenzívne.

voňavé rastliny
https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať

Ozdobte si vstup do domu živými kvetmi: Tieto kvitnúce rastliny očaria každého

Kvitnúce rastliny sú skvelým spôsobom, ako zvýšiť atraktivitu prostredia, a to nielen interiéru. Mnohí pestujeme kvety v záhradkách, ešte väčší efekt dosiahneme však, ak ich pestujeme priamo… Čítaj ďaľej

Frézia

Drobné voňavé kvety frézie sú nádherné aj farbou, ale vôňa je ešte očarujúcejšia. Vyzerá krásne kaskádovito zasadená v kontajneroch, na okách alebo vo závesných košov. Môžeme ju tiež zastrčiť do skalky ako kvitnúca pokrývka zeme. Má rada plné slnko.

Ruže

Netreba zabúdať ani na klasiku našich záhrad – každá okrasná záhrada by mala mať aspoň jednu ružu. Nové odrody majú vysokú odolnosť proti hmyzu a chorobám. Pri výbere rastliny si dôsledne prečítajme štítky a hľadajme tie, ktoré sú označené ako vonné. Niektoré typy sa totiž pestujú skôr pre tvar ako vôňu. Ružiam sa najlepšie darí na slnečnom mieste.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach