Vzdušná rastlina očarí každého: Tillandsia nepotrebuje pôdu

Ak si myslíte, že rastliny sa dajú pestovať len v hline alebo vo vode, ste na omyle! Predstavujeme vám dekoratívnu interiérovú rastlinku, ktorá žije zo vzduchu. Doslova. Tillandsia sa preto nazýva aj vzdušná rastlina. Celým svojím povrchom zberá živiny zo vzduchu a do interiéru vnesie dekoratívny exotický zelený nádych.

Ako sa starať o vzdušné rastliny

Kľúčom k udržaniu zdravej a šťastnej vzdušnej rastliny je do značnej miery voda, ale v inom zmysle, ako ju poznáme. Hoci tillandsia nepotrebuje pôdu, pretože je pre ňu príliš vlhká a spôsobí hnilobu, potrebuje vlhkosť zo vzduchu, ktorú čerpá. Ak jej prostredie nie je dostatočne vlhké, treba pomocnú ruku. Rast vzdušných rastlín môžeme podporiť aj použitím špeciálneho hnojiva v jarných a letných mesiacoch.

Tillandsie môžu zachytávať prach, preto majme po ruke špeciálnu handričku z mikrovlákna alebo prachovku z peria, aby sa listy rastlín dobre očistili. Pomôže to aj fotosyntéze.

Kam umiestniť tillandsiu?

Zlyhanie rastlín je veľmi často vyvolané nevhodným umiestnením – myslime na to, že rovnako ako ľudia, aj každá rastlina má rada iné veci. Vzdušné rastliny potrebujú svetlo, teda, umiestnime ich vo svetlých miestnostiach, avšak mimo priameho slnečného žiarenia. Pre tillandsiu je napríklad ideálna miestnosť orientovaná na západ alebo na východ. Vyhýbajme sa miestnostiam orientovaným na juh, najmä v lete, keď by im jasné slnečné svetlo mohlo spáliť listy.

Mohlo by vás zaujímať

Maranta je nádherná izbová rastlina: Viete, ako ju pestovať?

Maranta leuconeura je dekoratívna rastlina, ktorá pochádza z brazílskych tropických pralesov. Okrem výraznej kresby na veľkých listoch je obľúbená preto, že v noci si listy poskladá… Čítaj ďaľej

Aká je potrebná dávka vlhkosti?

Keďže pochádza z dažďových pralesov, potrebuje vlhkosť. Tillandsii sa bude dariť v kúpeľni s oknom, vyzerá skvele zavesená v skupinách rôznych veľkostí na stenách či na sprchových dverách. Nikdy ju nedávajme k radiátorom a nenechávajme v blízkosti vyhrievaných podláh.

Ak nemáme dostatočne vlhký vzduch, doprajme rastlinke raz za jeden-dva týždne zahmlievanie rozprašovačom, ale nepreháňajme to.

Ponorenie do vody je ďalší skvelý spôsob, ako zalievať vzdušné rastliny. Tillandsiu ponoríme do plytkej misky alebo misky na 20 minút, vyberieme a necháme riadne vyschnúť. Najlepšie je použiť filtrovanú alebo dažďovú vodu.

Žltnúce listy a „páperie“

Biele páperie na vzdušných rastlinách nie je choroba, ale je príznakom zdravia. Sú to trichómy, ktoré pomáhajú rastline absorbovať vodu a živiny zo vzduchu.

Pozor si treba dať, keď má vzdušná rastlina žltnúce alebo suché končeky listov, môže to byť znak nedostatočného zalievania. Hnednúce, hnijúce listy, sú zase znakom nadmerného zalievania.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach