Maranta je nádherná izbová rastlina: Viete, ako ju pestovať?

Maranta leuconeura je dekoratívna rastlina, ktorá pochádza z brazílskych tropických pralesov. Okrem výraznej kresby na veľkých listoch je obľúbená preto, že v noci si listy poskladá a ráno ich opäť rozvinie. Kvôli tejto jedinečnosti sa jej hovorí aj modlitebná rastlina. V interiéroch je čoraz obľúbenejšia, pretože starostlivosť o ňu je popri jej kráse zanedbateľná.

Existuje približne 60 druhov maranty s rôznymi farebnými kombináciami a tvarmi listov. Vo svojom prirodzenom prostredí žijú v teple a vlhkosti, v tieni väčších rastlín, ktoré ich chránia pred priamym svetlom.

Ako sa starať o marantu?

Maranty nemajú rady celodenné „vysedávanie“ na slnku. Nájdime im, teda miesto, kde je síce svetlo, ale nie priame a kde je počas dňa aj primeraný tieň. Rozhodne nepatria na slnečné police alebo okenné parapety. Jasné priame slnečné svetlo spôsobí vyblednutie úžasných farieb na ich listoch, pri dlhšom vystavení sa listy spália.

Doprajme jej vlhkosť

Maranta leuconeura a iné podobné druhy rastlín milujú vlhkosť. Čiastočne aj z tohto dôvodu majú povesť, že sú náročné na údržbu. Stačí však pochopiť, čo potrebujú. Okrem pravidelného zalievania sa odporúča listy rastliny nepriamo rosiť (zvlhčime vzduch okolo rastliny, nie priamo jej listy, aby nezačali hniť), prípadne nechať vo vlhkej kúpeľni. Ak máme doma veľmi sucho, oplatí sa investovať do zvlhčovača vzduchu.

Listy utierajme vlhkou mäkkou handričkou

Väčšina rastlín má rada, keď sa ich listy udržiavajú v čistote, maranty so svojimi obrovskými listami nie sú výnimkou. Prach z listov zotrieme vlhkou mäkkou handričkou, čo pomôže pri efektívnej fotosyntéze.

Mohlo by vás zaujímať

Zornica

Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi. Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám,… Čítaj ďaľej

Zalievame raz týždenne

Tieto rastliny stačí výdatne zaliať raz za týždeň, pretože, hoci milujú vlhkosť, nenávidia podmáčanie. Akonáhle je vrchných pár centimetrov pôdy na dotyk suchých, je čas zalievať. V zime aktívne nerastú, vtedy je vhodné znížiť frekvenciu zavlažovania.

Na zalievanie používajme vodu filtrovanú pri izbovej teplote alebo dažďovú vodu, pretože tvrdá voda môže zmeniť farbu alebo zanechá zvyšky na povrchu listov.

Udržujme izbovú teplotu

Maranty si užívajú teploty v rozmedzí od 18 do 25 °C, neznášajú prievan a prudké zmeny prostredia. Vyhýbajme sa náhlym zmenám teploty a chráňme tieto krásne rastliny pred studeným prievanom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach