Guľaté brucho

Ahojte, môžete mi prosim poradiť, ako schudnuť z brucha-zo spodnej časti? Postavu mám normalnu (160/55). Nie som vychudnutá ale ani tučná. Brucho mám na dotyk pevné – cvičím doma. Keď je stiahnuté, vyzerá ploché ale keď ho povolím, vyzerám ako v 3 mesiaci tehotenstva. Je také vypuklé. Neviem čo s ním.

Ďakujem. Daniela

Odpoveď:

Najproblémovejšie partie u žien patrí práve aj spodná časť brucha hlavne po pôrode cisárskym rezom, kde sa rezom prerušia tieto svaly. Horná, stredná časť brucha a šikmé brušné svaly neochabujú tak rýchlo, lebo ich precvičujeme aj pri iných cvikoch, ale aj pri bežných denných činnostiach.

Správne robíte, ak brucho zaťahujete, je to vhodná metóda ako predísť oslabeniu svalstva v týchto partiách.  Túto alternatívu praktizujte aj naďalej v stoji, v sede. Nesprávne držanie tela tiež môže byť dôvodom Vášho „vypuklého“ brucha (predsunuté plecia, vysunutý zadok, uvoľnené panvové dno a brušné svalstvo).

Ak chcete skutočne spevniť spodnú časť brucha, musíte ich cielene zaťažovať. Najvhodnejšie cviky sú tie, pri ktorých treba zdvíhať nohy od podložky a zároveň driekovú oblasť chrbtice pritlačiť k nej. Tým dosiahnete úplné napätie v spodných partiách, čo na začiatku sa môže prejaviť aj mierným chvením brucha.

Cviky v ľahu na chrbáte:

Priťahovať kolená k hrudníku

Prednožiť s vystretými nohami – trup a nohy zvierajú pravý uhol
Nadvihnúť nohy od podložky cca 30 cm, vystretými nohymi „ strihajte“
Prednožiť a nadvihnúť panvu od podložky do sviečky, pomaly spúšťať späť
Doporučujem Vám 3 série po 15 krát, postupne zvyšujte počet opakovaní.

Znáročiť môžete cviky, ak si na nohy pripevníte závažie na suchý zips. Na dosiahnutie väčšieho úspechu musíte aj v strave zaviesť úpravy, čím sa Vám podarí odbúrať tuk z problémových partií.

Obmedzte sladkosti, slané pochutinky, sladké nápoje, alkohol. Sacharidy, ako ovocie, pečivo, ryža, cestoviny, zemiaky konzumujte do doobednajších hodín.

V otázke spomínate, že bruško na dotyk je pevné, to znamená, že svaly sú tam, len ich treba zviditelniť. Váš cieľ dosiahnete so správnymi stravovacími návykmi a pravidelným cvičením.

Olga Červenková