Bolesti chrbta neprehliadajte, ale liečte

Máte už degeneratívne zmeny chrbtice a zo strachu z operačných a pooperačných komplikácií sa vyhýbate otvorenej operácii? Vieme o riešení, ako to prekonať.

Dávate si novoročné predsavzatia? Ak áno, do pozornosti vám dávame jednu štatistiku, ktorú rozhodne nezľahčujte! Naopak, treba ju mať pred očami stále. Viete, koľko hodín v priemere ročne presedíme za počítačom? 2 000. Súčasná pandémia a prechod na home office túto štatistiku ešte prehĺbi. Aj preto by v rámci predsavzatí nemal chýbať adekvátny pohyb. No nielen preto, aby sa na vás zbytočne „nelepili“ kilogramy navyše. Ako upozorňujú odborníci, dlhým sedením doslova trpí chrbtica. Človek nielenže nebol uspôsobený na sedavý spôsob života, ale atrofuje aj svalstvo, čo sa prejavuje na fyzickej kondícii, a rovnako sa zhoršuje psychika. Samotné bolesti chrbta pritom prinášajú aj ďalšie zdravotné komplikácie.  

Bolesť chrbta sa môže prejavovať rôznymi ťažkosťami a postihuje všetky vekové kategórie. V ranom štádiu môže mať bolesť rôznu intenzitu, v závislosti od príčiny. Môže byť akútna, no ak sa nelieči, môže postupne prerásť do chronickej,“ upozorňuje známy algeziológ, riaditeľ Centra liečby bolesti PainClinic MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. 

Väčšina z bolestí chrbtice je svalového a svalovo-úponového charakteru. Či už je bolesť primárna, teda vzniká napríklad následkom nejakých mikroúrazov, mikrotráum či celkovo poškodenia, alebo je sekundárna, teda ako následok postupných zmien chrbtice, kde často reflexne dochádza k zvýšenému svalovému tonusu, svalovým spazmám a bolestiam. 

Bolestiam chrbtice treba venovať pozornosť už v štádiu, keď sa objavia. Hoci mnoho ľudí má strach pred otvorenou operáciou, práve včasná diagnostika umožní úspešne zacieliť na bolesť a liečiť ju ešte pred tým, než k degeneratívnym zmenám došlo,“ upozorňuje doktor Przewlocki.

Ak však patríte k tým, ktorí bolesť spočiatku prehliadali, prípadne v ranom štádiu zvolili konzervatívnu liečbu analgetikami či rehabilitáciou, no už nezaberá, a napriek chronickým bolestiam z už degeneratívnych zmien chrbtice vám strach z otvorenej operácie bráni bolesť liečiť, vieme o riešení, ako to prekonať. Úspešnú alternatívu ponúka moderná medicína. „Ak už magnetická rezonancia ukázala degeneratívne poškodenie chrbtice, riešením môže byť endoskopická operácia. Tá je úspešnou alternatívou otvorených operácií aj v prípade, ak má pacient herniovanú medzistavcovú platničku, najčastejšie v krčnej a driekovej oblasti, čím môže dochádzať k dráždeniu miechového koreňa,“ vysvetľuje jeden z našich najznámejších algeziológov. Endoskopická operácia je možná na všetkých segmentoch chrbtice. Keďže je miniinvazívna, je vhodná aj pre tých pacientov, ktorí kvôli veku, zo strachu či iných dôvodov nechcú podstúpiť otvorenú operáciu.

Mohlo by vás zaujímať

Seklo vás? Vieme, čo pomáha

Zisťovali sme, ako sa dnes dá liečiť vyskočená platnička bez skalpela. Vyskočená platnička, odborne vysunutý intervertebrálny disk, dokáže spôsobiť bolesti až tak, že aj so… Čítaj ďaľej
MUDr. Ireneusz Przewlocki

„Operácie sa skutočne netreba báť. Miniatúrny rez o veľkosti len 1,5 cm robíme z bočnej alebo zadnej strany chrbtice. Následne cez špeciálnu vodiacu kanylu zavedieme endoskop o hrúbke asi ako ceruzka a prenikneme do priestoru miechového kanála, kde sa nachádza vysunutá platnička, zhrubnutý väz alebo kostená časť miechového kanála bolestivo tlačiace na nerv,“ podotýka doktor. Odstránením štruktúry sa okamžite odstráni aj bolesť. Optika umožní maximálnu presnosť zásahu, miniatúrny rez zas minimalizuje akékoľvek pooperačné komplikácie. „Endoskopickú operáciu tak môžu podstúpiť pacienti bez ohľadu na vek. Na rozdiel od otvorených operácií je v prípade endoskopických veľmi krátka doba rekonvalescencie a práceneschopnosti a teda umožňuje aj rýchly návrat k aktívnemu životu,“ hovorí riaditeľ kliniky MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. Ide o zákrok jednodňovej chirurgie, pričom rekonvalescencia trvá len niekoľko dní. „Samozrejme, ak pacient vykonáva fyzicky namáhavú prácu, je potrebné počítať s dobou práceneschopnosti 2-3 týždne,“ dodáva.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach