Bolí vás pri otáčaní hlavy krk? Vieme, kde môže byť problém

Nemusí ísť vždy o „seknutie“ v krku. Ak je bolesť dlhodobá, chronická, ktorú cítite nielen pri otáčaní či záklone hlavy, ale napríklad pri otáčaní v drieku, dôvodom môžu byť facetové kĺby.

pri otáčaní hlavy
https://www.shutterstock.com

Vďaka nim môžeme otáčať hlavou do strán či kývať ňou dopredu alebo dozadu, ale rovnako práve ony nám zabraňujú hlavou otočiť o 180 stupňov. A nielen to. Facetové kĺby nám umožňujú otáčať driekom, sadať si, alebo sa jednoducho predkláňať či zakláňať. „Facetové kĺby sú pre náš pohyb veľmi dôležité. Nachádzajú sa po oboch stranách zadnej časti chrbtice a významne nám uľahčujú pohyb. Ich bolesťami však dnes trpí až tretina Slovákov,“ hovorí známy algeziológ, riaditeľ Centra liečby bolesti PanClinic MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.  Ako podotýka, často bolesť prehliadame a zvalíme to na „seknutie“ či už vplyvom prievanu, prechladnutia, jednostrannej záťaže. Iste, prvotné prípady také môžu byť. Ak však bolesť len potláčate bez liečenia zdroja, môže sa zmeniť na chronickú. „Facetové kĺby dokážu spôsobiť bolesti nielen v oblasti krčnej, ale aj driekovej chrbtice. V 15 až 45 percentách sa práve ony podieľajú na chronických bolestiach driekovej chrbtice,“ upozorňuje doktor Przewlocki. 

Bolesť od hlavy po päty

Ako pritom odborník dodáva, bežné vyšetrenie málokedy na prvý raz odhalí zdroj bolesti. „Ak facetové kĺby ešte nie sú zdegenerované, bežné vyšetrenie nám zdroj bolesti neukáže. Dokonca to stopercentne nepotvrdí ani RTG, CT či magnetická rezonancia,“ hovorí doktor Przewlocki. Potrebná je intervenčná diagnostika, ktorá odhalí zdroj veľmi presne. Prehliadať bolesť facetových kĺbov sa pritom nedá vzhľadom na jej intenzitu. „Ak sú poškodené kĺbiky v hornej časti chrbtice, pacient cíti bolesť krku, hlavy, v ramene, nad lopatkou alebo v nej. Má ťažkosti pri pohybe krku, najmä pri záklone hlavy, naopak menšia úľava sa dostaví pri predklone,“ spresňuje. Ak sú poškodené kĺbiky v dolnej časti chrbtice, bolesť vyžaruje do zadku, slabín či dolných končatín. 

Za 90 sekúnd bez bolesti

Možno to znie ako sci-fi, ale skutočne sa dá bolesti zbaviť aj za 90 sekúnd. Najmodernejšie techniky to dokážu aj bez skalpela. „Bolesť je spôsobená degeneratívnymi zmenami facetových kĺbov, prípadne ich útlakom na nerv či nervy. Každý facetový kĺb je inervovaný mediálnym ramienkom nad a pod úrovňou kĺbu. Najmodernejšími technikami vieme tieto nervy odstaviť z činnosti tak, aby nevysielali do mozgu informácie o bolesti,“ vysvetľuje riaditeľ PainClinic. Jednou z metód, ktorou sa aj niekoľkomesačných bolestí zbavíte za 90 sekúnd, je rádiofrekvenčná ablácia. „Podstatou je denervácia mediálnych ramienok. Robí sa v lokálnej anestézii. Za pomoci RTG sa špeciálnou vodiacou ihlou dostaneme do nervu a zavedieme tam elektródu, ktorá meria teplotu na konci,“ spresňuje. Následne sa 90 sekúnd vysokou teplotou páli dotknutý nerv, čím ho lekár vyradí z činnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Netrpte kvôli bolesti z vyskočenej platničky. Vieme, ako ju skrotiť

„Seknutie“ v krížoch príde znenazdajky, no pri neliečení prichádza neznesiteľná dlhotrvajúca bolesť. Neznižujte si kvalitu života a radšej problémy s vysunutým intervertebrálnym diskom riešte takto! Už ani nevnímate,… Čítaj ďaľej

Ide vám bolesť na nervy? Odstrihnite ju

Od bolesti sa dá aj odstrihnúť. „Ide o endoskopickú rhizotómiu. Robí sa v lokálnej, prípadne aj celkovej anestézii, no je pri nej potrebný aj sedem milimetrový chirurgický rez v mieste zákroku,“ vysvetľuje doktor Przewlocki. Cezeň sa vkladá endoskop, ktorý sa zavedie až k mediálnemu ramienku a pomocou rádiofrekvenčnej sondy sa preruší. Nervy sa, samozrejme, dokážu po čase opäť regenerovať, no rovnako sa dá úspešne zopakovať aj ablácia či rhizotómia.

Pomáha aj vlastná krv

Na liečbu facetových kĺbov sa dnes využíva dokonca aj vlastná krv. „Potrebný je objem ako pri bežnom odbere. Krv sa vkladá na krátko do centrifugy, kde sa oddelia jednotlivé zložky krvi. Z nich sa odstredí krvná plazma a lekár aplikuje jeden mililiter priamo do postihnutého facetového kĺbu,“ vysvetľuje riaditeľ PainClinic. Krvná plazma je bohatá na krvné doštičky, rastový faktor a iné mediatory, ktoré majú unikátny hojivý účinok. Liečba krvnou plazmou sa odporúča najmä vtedy, ak rádiofrekvenčná ablácia nepomohla. Po podaní krvnej plazmy by malo dôjsť k výraznému zmierneniu bolesti a zlepšeniu hybnosti facetových kĺbov. „Významne sa aj skracuje liečebný proces uzdravovania akútnych, chronických a degeneratívnych chorôb pohybového aparátu,“ dodáva MUDr. Przewlocki.   

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach