Seklo vás? Vieme, čo pomáha

Zisťovali sme, ako sa dnes dá liečiť vyskočená platnička bez skalpela.

Vyskočená platnička, odborne vysunutý intervertebrálny disk, dokáže spôsobiť bolesti až tak, že aj so zavretými očami viete spočítať všetky hviezdičky na nebi, ba aj celé hviezdne sústavy. Kto to raz či pravidelne zažíva, určite súhlasí s tým, že bolesť prichádza ako nepozvaný hosť. Bez ohlásenia, no o to razantnejšie. Raz je dôvodom prudší pohyb do schodov, inokedy predklon, zdvihnutie ťažšieho bremena, dokonca aj teplý kúpeľ či vírivka, alebo naopak prechladnutie krížov. Ako však podotýka známy algeziológ, toto sú už len spúšťače. „Primárna bolesť vzniká napríklad následkom mikroúrazov, mikrotráum či celkovo poškodenia. Sekundárna je zas následkom zmien chrbtice, kde často reflexne dochádza k zvýšenému svalovému tonusu, svalovým spazmom a bolestiam,“ vysvetľuje riaditeľ bratislavského Centra liečby bolesti Pain Clinic MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD, ktorý sa algeziológii venuje už 30 rokov.

Druhá najčastejšia PN

Bolesti chrbta sú pritom druhou najčastejšou príčinou dlhodobej práceneschopnosti, takže stav chrbtice ani bolesť by ste určite nemali podceňovať. Ak je dôvodom spomínaná vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv či nervy vystupujúce z miechy, určite je podľa doktora potrebné stav riešiť. „Tlak na nerv je totiž príčinou nielen samotnej bolesti, ale v snahe šetriť sa, či hľadať najmenej bolestivú polohu pri práci, to môže neskôr viesť k obmedzovaniu pohybu, oslabeniu svalov aj poruchám citlivosti a k nadmernému zaťažovaniu inej časti chrbtice a kĺbov,“ konštatuje MUDr. Przewlocki.

Na seknutú, či vyskočenú platničku je totiž niekoľko spôsobov, ako ju liečiť. A nemusíte ísť hneď pod chirurgický nôž. Takmer 60 percent ľudí, ktorí majú bolesti chrbta, dokážu túto bolesť vyliečiť liekmi a cvičením. „Vždy na začiatku je to konzervatívna liečba. Pacient užíva analgetiká s protizápalovou zložkou, pričom od začiatku je dôležitá svalová relaxácia, rehabilitácia a, samozrejme, zmena životného štýlu, ak k bolesti prispel,“ hovorí.

Laserom za hodinu bez bolesti

MUDr. Ireneusz Przewlocki

Analgetiká však nie sú vždy dostatočnou metódou, najmä ak je útlak platničky dlhodobý a neliečite ho. „Stále sa však dá vyhnúť skalpelu. Dokonca za hodinu sa dokážete zbaviť dlhodobej bolesti,“ hovorí doktor Przewlocki. Nejde o žiaden zázrak, ale len moderné operačné techniky. Ak totiž magnetická rezonancia neukázala zdegenerovanie chrbtice, je možné vysunutú platničku operovať laserom. Podstúpiť ju môžete bez ohľadu na vek. „Laserová operácia je to vysokoúčinná metóda, pri ktorej za pomoci lasera odparíme časť poškodeného tkaniva platničky, čím sa zníži tlak na okolité štruktúry (aj nervový koreň) a odstráni sa bolesť. Dokonca aj dlhoročná bolesť dokáže zmiznúť už po zákroku, alebo v priebehu niekoľkých dní,“ vysvetľuje riaditeľ Pain Clinic.

Mohlo by vás zaujímať

Pozor na chrbát! Odborník radí, na čo si dávať pozor pri dlhodobom home office

Až 90 % ľudí sa počas svojho života stretne s rôznymi druhmi bolestí chrbta. Či už je to krčná chrbtica, drieková chrbtica, vysunutá platnička a s ňou súvisiace… Čítaj ďaľej

Samotné tkanivo platničky sa totiž pôsobením lasera zosilní, takže neprichádza k jej zníženiu a bolestivé miesto sa začne hojiť. Vzhľadom na mikroinvazívny charakter laserovej operácie môžete už v ten istý deň, odísť do domáceho ošetrenia. Rekonvalescencia trvá len niekoľko dní, kedy je potrebné dodržať oddychový režim. „V prípade fyzicky namáhavejšieho zamestnania odporúčam návrat do práce po 14 dňoch, čo je však stále výrazne kratšie obdobie, ako v prípade klasickej operácie,“ podotýka doktor Przewlocki.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach