Inkontinencia už nemusí byť strašiak. Dá sa rýchlo a účinne riešiť

Únik moču postihuje ľudí v každom veku, no z hľadiska pohlavia trápi až trikrát viac ženy. Tridsať až päťdesiat žien udáva občasný únik a stretáva sa s ním takmer každá druhá žena po pôrode. Nejde však o chorobu, ale len o príznak, ktorý sa dá veľmi účinne a rýchlo riešiť.

Inkontinencia

Inkontinencia je problém, o ktorom sa málo rozpráva, no postihuje veľké množstvo ľudí. Stoja za ňou viaceré príčiny. Od zvyku zadržiavať moč, cez alkohol, kofeín, umelé sladidlá, rôzne lieky, vysoké dávky vitamínu C perorálne (ústami v podobe tabletiek), až po fyzické problémy po pôrode, infekcie močových ciest, zápchy. Často ide aj o genetickú predispozíciu, obezitu a ochabnutie svalstva panvového dna.

„Inkontinencia moču je mimovoľný a nedobrovoľný únik moču a poukazuje na organickú

alebo funkčnú poruchu dolných močových ciest. V praxi sa rozlišujú dve najčastejšie sa vyskytujúce formy- stresová a urgentná, prípadne takzvaná zmiešaná inkontinencia kombinujúca obe formy,“ popisuje gynekológ MUDr. Michal Kliment, CSc. z Inštitútu zdravia a krásy FRAIS.

Stačí kýchnuť

Stresová forma inkontinencie je mimovoľný únik moču spojený s fyzickými aktivitami a následným zvýšením vnútrobrušného tlaku. Stačí zakašľanie, kýchnutie, či len spontánny smiech a dostaví sa nepríjemný sprievodca. Inkontinencia moču sa vyskytuje u žien trikrát častejšie ako u mužov. „Je to problém, ktorý trápi ľudí aj v mladšom veku. Predpokladá sa, že stresovou inkontinenciou moču trpí na Slovensku viac ako tristotisíc žien, ale len každá piata žena vyhľadá odbornú pomoc,“ hovorí doktor Michal Kliment.

Urgentná forma inkontinencie je náhly, silný a neovládateľný pocit nutkania na močenie spojený s následným únikom moču. Platí, že s rastúcim vekom rastie aj výskyt niektorej formy inkontinencie moču.

Aká je pomoc

Pri problémoch s uvoľnením pošvových stien alebo pri ľahkej či strednej forme inkontinencie moču odborníci ponúkajú viaceré riešenia. „ Prvou je farmakologická liečba, ale aj chirurgická liečba, úprava životosprávy, cviky na posilňovanie svalstva panvového dna. Veľmi účinná je rejuvenizácia vagíny. Je to nebolestivý výkon a môže byť spojený s krátkodobým nepríjemným pocitom tepla vo vagíne, ktorý vymizne bezprostredne po ukončení ošetrenia,“ opisuje MUDr. Kliment.

Nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu, ale nevykonáva sa počas menštruácie, gravidity a neodporúča sa ani počas dojčenia. „Samotné ošetrenie vaginálnym laserom trvá približne dvadsať minút a bezprostredne po ošetrení žena odchádza domov a vracia sa k bežnej dennej aktivite. Na klinike FRAIS používame  špeciálny laser. Pri ošetrení nie je potrebná ani anestézia,“ dodáva doktor Kliment.

Asi týždeň po zákroku by ste sa mali vyhýbať intímnemu styku a dvadsaťštyri hodín nadmernej fyzickej aktivite.

www.frais.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach