Máte tieto zlozvyky? Zbavte sa ich, inak riskujete nervové postihnutia ruky

Dlhé ťukanie do klávesnice či mobilu vám môže priniesť viaceré ťažkosti, pri ktorých hrozia až chronické bolesti a operácia.

Aj vy máte vo zvyku si každú voľnú chvíľku krátiť ťukaním do mobilu tak, že sú palce v neustálom pohybe? Prípadne ste s laptopom nerozluční priatelia a – či ho už máte na kolenách či na stole, viete na ňom písať rýchlosťou blesku zhora s prstami vo vzduchu? Pozor, hoci to možno vyzerá „cool“ zarábate si tým na vážny problém – nervové postihnutia ruky!

zlozvyky
www.frais.sk

Golfový lakeť bez golfu

„Ak pri písaní na klávesnicu, či už na laptop, počítač a podobne, nefixujeme predlaktie a zápästie o podložku, namáhame si tým úpony na vnútornej strane lakťa, tzv. ohýbače. Pri ich dlhodobom a nadmernom zaťažovaní tak môže bolesť lakťa prejsť až do chronickej, kedy strácame citlivosť na dotyk, dochádza k obmedzeniu pohybov prstov či aj oslabeniu stisku ruky,“ upozorňuje známy algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD, riaditeľ bratislavského Centra liečby bolesti Pain Clinic, ktorý sa chronickou bolesťou zaoberá už 30 rokov. Ako podotýka, táto bolesť najčastejšie postihuje golfistov, preto sa často označuje aj ako tzv. golfový lakeť. 

V prípade, že bolesť ešte nie je výrazná, postačí pokojový režim. Dajte si ľadové obklady, veľmi dobre pomôžu aj rehabilitácie, kineziotaping, prípadne fixujte lakťový kĺb na zníženie zaťaženie. „Ak sú však už čiastočne natrhnuté väzivá, účinnou je aplikácia PRP,“ podotýka doktor. PRP je unikátna liečba vlastnou krvnou plazmou. Postačí objem ako pri bežnom odbere. „Krvná plazma je bohatá na krvné doštičky a regeneračné faktory a lekár aplikuje jeden mililiter priamo do postihnutého miesta,“ vysvetľuje doktor Przewlocki. Tu sa ešte zaobídete bez skalpela. No v závislosti od poškodenia tkaniva môže prísť na rad aj operácia, aby sa odstránilo poškodené tkanivo a premiestnil sa úchyt svalu na nepoškodené miesto.

Nezaťažujte len palce

Rovnako nebezpečne dokáže bolesť prerásť do chronickej aj pri jednostrannom a nadmernom zaťažení prstov napríklad ťukaním do mobilu. Akou rýchlosťou dokážete písať len s použitím palcov?  A vlastne, potrebujete a používate aj iné prsty? Ak je vaša odpoveď „bleskurýchlo a len s použitím palcov“, pričom denne ste na mobile takmer nepretržite, časom vám hrozí bolestivý syndróm karpálneho tunela. „Ide o útlak stredového nervu v úzkom kanáliku zápästia, tzv. karpálnom tuneli. Je to už aj jedno z najrozšírenejších novodobých ochorení nervového postihnutia ruky,“ vysvetľuje riaditeľ Pain Clinic.

Príznaky sa prejavujú najprv v noci, keď je ruka v pokoji. Spočiatku ide o tŕpnutie a brnenie prstov, neskôr sa môže pridať neznesiteľná  bolesť. „Postupne odchádzajú drobné svaly a  dochádza k poškodeniu citlivosti a jemnej motoriky ruky,“ hovorí doktor Przewlocki. Bolesť preto tiež liečte čo najskôr. Pri ľahšej forme stačí, ak ruku nezaťažujete, prsty striedate a doprajete si od písania aj pauzu. Pravidelný oddych doprajte aj celej ruke, prípadne zápästie znehybnite fixátorom alebo ortézou. Skúste aj prstovú gymnastiku. Napätie svalstva pomáha uvoľniť aj vitamín B6 s horčíkom. Pri ťažšej forme je efektívnou liečbou chirurgická operácia. „Tá má takmer stopercentnú úspešnosť,“ dodáva doktor Przewlocki.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach