Keď vás na kurte zastaví bolesť

Športoviská sa otvárajú a milovníci tenisu sa môžu vrátiť k svojmu koníčku. Holdujete mu, no vašimi sparing partnermi sú dlhodobo bolesti lakťového či kolenného kĺbu, prípadne chrbtice? Určite ich nepodceňujte. Najčastejšími príčinami bývajú neliečené problémy súvisiace s preťažovaním muskuloskeletárneho systému.  

na kurte

Tenis je skvelý šport na precvičenie celého tela, avšak predsa len pri ňom zapájate isté časti viac. Minimálne ruku, s ktorou hráte. A ak ste teraz opäť po dlhšom čase nabehli na kurt a idete aj cez bolesť, pozor! Ako pripomína odborník, v prípade športovcov sú najčastejšími príčinami bolestí neliečené problémy súvisiace s preťažovaním muskuloskeletárneho systému a pri ich prehliadaní si môžete „zavariť“ na vážny problém.

Začína to svalmi

Hoci za príčinami bolestí chrbta je najmä zlý životný štýl – málo pohybu, sedavé zamestnanie či stres, v prípade športovcov a ľudí s aktívnym životným štýlom platí opak: Často nadmerné prepínanie svalov a zaťaženie najmä chrbtice a kĺbov sa podpisujú nielen pod úrazy, ale aj chronickú bolesť. „Dôvodom je, že všetky ochorenia chrbtice sú sprevádzané svalovými spazmami, alebo zmeneným tonusom svalstva,“ hovorí algeziológ, riaditeľ Pain Clinic MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. Väčšina z bolestí chrbtice sú naozaj svalovo-úponového charakteru. „Či už je bolesť primárna, teda vzniká napríklad následkom mikroúrazov, mikrotráum a celkovo poškodenia, alebo je sekundárna. Teda ako následok zmien chrbtice, kde často reflexne dochádza k zvýšeniu svalového tonusu, svalovým spazmom a bolestiam. 

Hlava, ramená, kolená, lakte…

na kurte
MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD

Pamätáte si ešte z detstva túto pesničku? To boli časy, keď od vás rodičia chceli, aby ste sa rozhýbali… No ako podotýka algeziológ, chronická bolesť u športovo aktívnych ľudí sa najčastejšie vyskytuje práve v prípade chrbta a ramien, kolien, kĺbov a hlavy. A najmä vtedy, ak ich nesprávne zaťažujete, teda aj rozhýbavate. Ak vaša bolesť pri tenise trvá už minimálne tri mesiace, mali by ste vyhľadať odborníka a pátrať po príčine. „Signály tela netreba podceňovať a už vôbec nie ísť silovo proti bolesti. Práve tým sa totiž zavarí nielen na chronickú bolesť, ale až degeneratívne zmeny, kde pomôže už len otvorená operácia. S dlhou rekonvalescenciou a nejasným výsledkom. Pritom včasná diagnostika  a najmodernejšie medicínske postupy tomu dokážu predísť,“ podotýka doktor Przewlocki.

Tzv. tenisový lakeť, no ešte viac kolenný kĺb, sú azda najčastejšími bolesťami pri tenise. „Počet ľudí s problémovými kolenami výrazne stúpa po štyridsiatke,“ upozorňuje lekár. Práve kolenný kĺb patrí k  najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Bolesti vznikajú často následkom úrazov, mikrotraumy, ale aj z dôvodu degeneračných zmien chrupavky, výstelky kĺbu či meniskov. Ako podotýka, príčinou bývajú nesprávne pohybové stereotypy v spojení s poruchou statiky panvy a s ďalšími nerovnomernými preťaženiami pohybového aparátu. Ide najmä o preťaženie len jedného druhu svalov a oslabenie ostatných. Kým pri silnom preťažení si to môže v prípade kolenného kĺbu odskákať vyskočené jabĺčko, pri stálom preťažení aj zničená chrupavka.

Ak sa bolesť dostavuje len občas, pomôžu aj lieky s protizápalovou a analgetickou zložkou, či injekcie priamo do kĺbu s kyselinou hyalúronovou alebo kortikoidmi, ktoré utlmujú bolesť. Horšie je, ak je sprievodným príznakom akútneho ochorenia. „Najčastejšie príčiny akútnej bolesti sú zápaly, artritídy, infekcie, zápalové reakcie, iné následky zápalov, a akútne úrazy s preťažením. Napríklad vykĺbenie kolena, natrhnutie väzu, roztrhnutie skríženého predného alebo zadného väzu, roztrhnutie bočných väzov a môže sa k tomu pridať aj burzitída – zápalová reakcia miesta, kde sa tvorí mazivo,“ vysvetľuje doktor Przewlocki.

Najmodernejšie postupy

V prípade chronických bolestí však už ide o dôsledky degeneračných a artrotických zmien. Ak vám bolesti neustupujú, často nasleduje ako ďalšia liečebná metóda operačná náhrada kolenného alebo bedrového kĺbu. Robí sa obvykle pri 3. a 4. stupni poškodenia, najmä ak došlo k takej deformácii kolena alebo bedra, že už neplnia svoju funkciu. „Chirurgické riešenie a náhrada kĺbu je všeobecne účinná, no nie každý pacient operačný výkon môže, alebo chce podstúpiť,“ konštatuje algeziológ. Prekážkou môžu byť aj rôzne pridružené ochorenia. „U takýchto pacientov môže byť zaujímavou alternatívou rádiofrekvenčná ablácia,“ vysvetľuje. Tá sa robí bez skalpela, ambulantne a patrí medzi najmodernejšie metódy v liečbe chronickej bolesti.

„Princípom ablácie je odstránenie troch nervových zakončení – kĺbových vetiev nervov pomocou rádiofrekvenčnej energie,“ spresňuje doktor Przewlocki. Lekár pri zákroku zavádza špeciálnu elektródu prostredníctvom vodiacej ihly s kontrolou teploty, čím sa zamedzuje akémukoľvek riziku poškodenia ostatných tkanív. Prenos vzruchov, teda bolestivých stimulov z oblasti kĺbu smerom do mozgu sa tým zablokuje. Až do momentu obnovenia nervov kĺb nebolí. Rádiofrekvenčná ablácia sa veľmi úspešne dá využiť aj v prípade chronickej bolesti bedrového kĺbu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach