Teľacie závitky s bylinkami

Doba prípravy 45 minútNáročnosť

Doba prípravy: 40 minút

Doba grilovania: 5 minút, priama metóda, stredný oheň

Suroviny:

3 kg teľacieho stehna, 3 hrste listového petržlenu, 3 hrste bazalky, 5 lyžíc horčice, 6 strúčikov cesnaku, kôra z citróna, 250g parmezánu, soľ, korenie, olej

512_Te-acie-závitky-s-bylinkami

Postup:

Teľacie stehno očistíme a nakrájame na plátky. Rozklepeme cez fóliu na tenké plátky, osolíme a okoreníme. Parmezán nastrúhame do misky, rovno pristrúhame cesnak, pridáme horčicu, citrónovú kôru a nasekané bylinky. Zamiešame a vzniknutú zmes natierame na plátky mäsa. Zatočíme do roládiek, ktoré rozrežeme na plátky. Vzniknuté „slimáky“ napicháme na špajdle. Špízy ugrilujeme na strednom ohni z oboch strán cca. 2 minúty z každej strany. Teľacie závitky servírujeme.

Možno vás bude zaujímať…

Čo by sme mali vedieť o soli a koľko soli by sme mali konzumovať?

Hoci neslané jedlá nie sú chutné, so solením to určite netreba preháňať, pretože konzumácia akejkoľvek soli v nadmernom množstve je škodlivá. Môže mať za následok vysoký krvný tlak a vznik ďalších srdcovo-cievnych ochorení. Aby sme to neprehnali, mali by sme si zapamätať, že odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie max.6 gramov a túto dávku by sme nemali prekračovať.  Mimochodom,  aj bežné potraviny, ktoré denno-denne konzumujeme, obsahujú soľ, takže soľme radšej s mierou. Keďže v strednej Európe je nedostatok jódu v strave, je vhodné používať jódovanú soľ.

Všetky soli, určené na ochucovanie jedla, musia obsahovať minimálne 97,5 % chloridu sodného. Zvyšok tvoria hlavne prídavné látky, ktoré z nej robia funkčnú potravinu. Varená soľ je hlavným zdrojom jódu v našej strave. Jód naše telo potrebuje pre správnu funkciu štítnej žľazy. Ďalšou prídavnou látkou môže byť fluór. Ten, vo forme fluoridu, prispieva k udržaniu mineralizácie zubov, čím pomáha redukovať vznik zubného kazu. Na trhu existuje aj soľ, ktorá obsahuje menej sodíka a viac draslíka oproti bežnej jedlej soli. Jej používaním prirodzene obmedzujete príjem sodíka do organizmu. Znížený príjem sodíka prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku. Draslík pomáha udržať rovnováhu elektrolytov, čím prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach