6 znakov, že vaše manželstvo je na rozpadnutie

Napriek tomu, že si sľúbime byť spolu v dobrom aj v zlom, po rokoch sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré všetko zvrátia. Prestaneme sa cítiť šťastne a spokojne, lásku prerastú problémy a je otázne, či je náš vzťah natoľko silný, aby ich zvládol a prekonal alebo sa budú nabaľovať ďalšie a ďalšie a my sa budeme trápiť v prakticky nefunkčnom vzťahu.

manželstvo

Máte strach, že i vaše manželstvo sa uberá smerom k rozchodu a rozvodu? Toto sú signály, že smerujete vaše manželstvo už nie je tým čím bývalo:

1.Snívame o živote osamote

Každá z času n čas máme pocit, že chceme byť sama, aspoň na pár dní mať pokoj od všetkého a vydýchnuť si. Ak však dlhodobo uvažujeme o tom, aké dobré by bolo život bez partnera, zrejme bude problém trošku väčší. Ak sa tešíme na chvíle, kedy odíde a máme stres z jeho príchodu, je to znamením, že náš vzťah je na tom dosť zle. V prípade, že nám stojí za záchranu je to najvyšší čas otvorene sa s manželom porozprávať o problémoch, vyhľadať terapeuta. Inak je cesta priamočiara.

2.Zlého je viac ako dobrého

V prípade, že vo našom vzťahu prevažujú negatívne skúsenosti nad pozitívnymi, je to zlé. Skúsme sa zamyslieť nad spoločnou minulosťou – vynoria sa nám negatívne, či príjemné spomienky? Ktorých je viac? Prevaha negatívnych spomienok znamená, že naše manželstvo má vážne problémy.

3.Konflikty zostávajú nevyriešené

Mnohé páry majú problém v tom, že nevedia riešiť konflikty a tie sa naďalej len nabaľujú. Keď vzájomne nevyargumentujeme každú záležitosť, ktorá nás trápi, budeme sa len umárať a budú vznikať nové a nové trecie plochy medzi nami. Keď narastá medzi nami nervozita a problémy sa nikdy neriešia, prepadáme pocitu beznádeje – veď nikdy sa nič nezmení. Pritom existuje ľahký spôsob nápravy – ospravedlnenie, snaha o pochopenie, uznanie zranených citov, či nájdenie riešenia. Nemusí to byť vždy len rozvod, i keď väčšina takýchto párov tak končí.

4.Nepotrebujeme spolu debatovať

Veľmi zlým signálom, svedčiacim o nefungujúcom vzťahu je stav, keď nepotrebujeme s partnerom navzájom debatovať. Nepotrebujeme sa s ním rozprávať, nepotrebujeme mu povedať novinky, pretože to považujeme za zbytočné či dokonca za obťažujúce. Nehovoriac o tom, že náš partner by mal byť ten najbližší pre nás, človek, ktorý pozná aj naše najtajnejšie túžby.  Keď sa prestaneme navzájom deliť o svoje pocity, láska i vzťah jednoducho odumrie.

5.Odmietame vzájomné pocity

Partner sa cíti zle, má problémy s ktorými sa nám zdôverí, ale s nami to ani nepohne – nepripúšťame si jeho pocity, nesúhlasíme s nimi, nedokážeme ho vypočuť a úplne zbytočné sa nám zdá na to reagovať.  Ak je to tak, prípade to platí naopak – je to veľmi dobrá cesta k odcudzeniu, nakoniec už toto samotné je do veľkej miery odcudzením.

6.Nemôžeme byť pri ňom samy sebou

Cítime, že vzťah s našim partnerom nás obmedzuje, vyčerpáva, necítime sa v ňom vo vlastnej koži. Hráme sa na niekoho iného, len preto, aby sme partnerovi vyhoveli, aby sa mu to páčilo. To je určite nesmierne vyčerpávajúce. Najhoršie je, keď si myslíme, že sa kvôli šťastiu toho druhého musíme zmeniť alebo sa pred ním hráme na niekoho iného. On síce môže byť šťastným, ale my budeme absolútne nešťastné. Pretvárka nikdy k ničomu dobrému neviedla.

-sz-