Biologické hodiny tikajú aj mužom: Zdravé dieťa je „tímový šport“

S biologickými hodinami a schopnosťou počať a vynosiť zdravé dieťa sa hovorí takmer vždy v súvislosti so ženami. Avšak, aj vek mužov ovplyvňuje zdravie a schopnosť počať potomka. Biologické hodiny tikajú rovnako mužom ako nám!

Biologické hodiny tikajú

Nové štúdie potvrdzujú fakt, že nielen ženám, ale aj mužom odbíjajú plodné roky. Podľa odborníkov by mali založiť rodinu skôr ako dosiahnu vek 35 rokov. Takto sa minimalizuje riziko vrodených chýb u ich potomstva, ale aj predčasného pôrodu. Štúdia, ktorá zahŕňala 40 miliónov detí ukázala mierny nárast spomínaných rizík už po veku otcov 30 rokov. Najvýraznejšie riziká ohrozeného zdravia potomstva alebo predčasného pôrodu sú po veku otcov nad 45 rokov.

Obaja v tom majú prsty

Výskumníci zdôrazňujú, že schopnosť mať zdravé dieťa je „tímový šport“, nie záležitosť matky, ako sa vravelo kedysi. Na jednej strane, dnes sa veľmi často preberá fakt, že ženy odkladajú tehotenstvo kvôli práci a vytvoreniu zázemia, ale tento problém sa ani zďaleka netýka len žien. Dokonca aj potraty alebo predčasné pôrody môžu byť spôsobené zo strany muža – nie je to záležitosť len a len ženy. Je absurdné tvrdiť, ako sa kedysi bežne hovorilo, že žena je neschopná vynosiť dieťa, pretože problém môže byť aj na strane muža. Odborníci prízvukujú, že problémy v tehotenstve, vrátane rizikových pôrodov nie sú len záležitosťou matky, ale biologické hodiny tikajú aj mužom.

Ako sa prejavuje starnutie na mužskej plodnosti?

Keď otec dosiahne vek 35 rokov, dochádza k miernemu nárastu vrodených chýb. Riziko výraznejšie narastá vo veku mužov 40 až 50 rokov. Je to preto, že každým rokom pribúdajúceho veku muža sa v DNA jeho spermií hromadia dve nové mutácie. Deti narodené mužom vo veku 35 až 44 rokov majú o 5 percent vyššie riziko, že sa narodia predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. U detí mužov vo veku nad 45 rokov je o 14 percent vyššia pravdepodobnosť, že budú potrebovať intenzívnu starostlivosť,  o rovnaké percento vyššia pravdepodobnosť predčasného pôrodu, o 18 percent vyššia pravdepodobnosť záchvatov a o 14 percent vyššia pravdepodobnosť nízkej pôrodnej hmotnosti.