Kedy príde odcudzenie?

Kedy príde odcudzenie?

Výskumy ukazujú, že po dvanástich rokoch. Po necelých dvanástich rokoch manželstva prichádza veľká kríza.Kedy končí zamilovanosť a neha a začína nuda? Užívate si prvé roky spokojného manželstva a obávate sa prípadnej krízy, o ktorej sa toľko hovorí? Nuž, pravda je, že manželské krízy skutočne postihujú aj inak úplne funkčné manželstvá a neraz prídu nečakane. Jeden deň vyzerá, že je všetko v poriadku, na ďalší však zistíte, že máte medzi vami obrovský problém, ktorý sa volá kríza.

príde odcudzenie

Prečo sme sa brali?

Samozrejme, počiatky tohto problému existovali už dávanejšie a keby ste si dobre všímali partnerovo správanie, či vlastné pochody, mohli by ste prichádzajúcu krízu vycítiť vopred. Možno ste ju aj vycítili, ale čo z toho – poviete si. Ak stojíte zrazu pred otázkou, ktorú si kladiete sama pred sebou: „Načo som si ho vlastne brala?” alebo „Prečo sme vlastne spolu?” – je to dôkaz nastávajúceho krízového obdobia, ktoré môžete prekonať alebo na ňom môže váš vzťah, tak ako mnoho iných, aj skrachovať.

Kedy takéto obdobie nastáva?

Veľmi kritické je obdobie približne po roku a pol trvania vzťahu, keď opadá ružový záves spred našich očí a prestávame partnera vidieť cez okuliare zaľúbenosti. Hovorí sa, že prvá veľká manželská kríza prichádza po siedmych rokoch spoločného manželského života. Avšak podľa informácií, zverejnených britským denníkom Daily Mail, nastáva veľká manželská kríza najčastejšie po desiatich rokoch a jedenástich mesiacoch spoločného života.

Spolužitie, či manželstvo?

Trošku zmeny v počítaní rokov pokoja v manželstve spôsobuje fakt, že mnohé páry spolu žijú už roky pred uzatvorením manželstva v spoločnej domácnosti tak, ako keby už boli svoji aj oficiálne. Preto by si takéto páry mali počítať vznik krízy od počiatku intenzívneho spolužitia, pretože, keď sa zoberú napríklad 11 rokov po začiatku spoločného života, už môžu mať niekoľko menších kríz a jednu väčšiu aj za sebou.

Keď vyhasne iskra

Sociologický prieskum, ktorý nedávno realizovali odborníci vo Veľkej Británii, ukázal, že až u štvrtiny manželských párov došlo ku kríze najmä v dôsledku vyhasnutia iskrenia medzi nimi. Ako hlavný dôvod partneri uvádzali fakt, že už spolu nechodia do spoločnosti, alebo že už medzi nimi vyprchala všetka romantika a zamilované gestá, ktoré k láske jednoducho patria. Pätina párov uvádzala ako dôvod svoju nechuť na sex s partnerom, ďalších dvanásť percent si nedokázalo ani spomenúť, kedy im naposledy partner zložil nejakú poklonu.

Potrebujeme niekoho, kto nás vytrhne z každodennosti

Až šesťdesiat percent manželských párov po desiatich rokoch a jedenástich mesiacoch nedokázala odpovedať na otázku, prečo sa vlastne brali. Najviac zo všetkého však podľa nazbieraných údajov partnerom chýba sex. Hovorca zoznamovacej agentúry, ktorá dala prieskum vyhotoviť, komentoval jeho závery podľa Daily Mail takto: „Je potrebné mať niekoho výnimočného, s kým sa dá vystúpiť z každodennosti, avšak je tiež skutočne potrebné pracovať aj na udržaní romantiky vo vzťahu. Fakt, že v našom prieskume páry nespomenuli sex len raz, ale trikrát v desiatke najdôležitejších vecí, naznačuje, že je to oblasť, ktorá je po rokoch v manželstve najviac zanedbávaná.”