Môj manžel miluje iného muža!

Ahojte,

mám taký problém – a vôbec neviem, ako ho mám riešiť: Som pätnásť  rokov vydatá, máme tri – ešte školopovinné deti a až donedávna som si myslela, že sme taká celkom normálna rodina. Obaja sme zamestnaní, bývame v dome so záhradkou, takže práce je až-až.

Prekvapilo ma preto, že môj muž Martin začal pred časom chodiť hrávať s kamarátom tenis – vraj treba sa trochu aj odreagovať a nemôže sa predsa stále venovať iba práci a potom zase domácim povinnostiam. Uznávam a pokojne by som mu to umožňovala aj ďalej, ibaže okolnosti sa vyvinuli tak, že nejde iba o tenis. Môj muž sa totiž začal pravidelne stretať najmä s jedným kamarátom a ich stretnutia už vôbec neboli len o tenise… Problém je v tom, že môj manžel miluje iného muža!

manžel miluje iného muža
stock.adobe.com

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše – priateľ môjho muža je homosexuál a ako to už chodí, „dobrí ľudia“ z okolia mi prezradili, že môjho muža aj s jeho priateľom videli v situáciách, keď sa k sebe správali veľmi dôverne…

Bola som z toho šokovaná, ale ešte viac ma dorazilo to, keď sa mi môj manžel napokon priznal, že so svojím priateľom Marekom má aj intímny vzťah!!! Trvá to vraj už dlhšie, ale intímne sa zblížili až pred rokom! Som z toho úplne v šoku a neviem, čo mám vlastne robiť. Máme predsa spolu tri deti a môj muž sa mi priznal, že má síce rád aj mňa, ale  súčasne ho to ťahá aj k jeho novému partnerovi. Navyše, ten naňho nalieha, aby sa k nemu nasťahoval.

A ja akože čo mám robiť? A čo naše deti? Ako im mám vysvetliť, že ich ocko má rád iného uja a bude teraz bývať s ním?

Alebo mám s ním ostať a zachovať, aspoň dočasu a navonok, kvôli deťom idylku šťastnej rodinky? Som veľmi nešťastná. Prosím, poraďte mi, ako ďalej…

Ria

Woman radí:

V rubrike “Woman radí “na vaše otázky pravidelne budú reagovať Karin a Lucian. Keďže zvyčajne ide o  medziľudské vzťahy, citové problémy, ale aj iné otázky intímnejšieho charakteru, s ktorými si neviete poradiť, možno vám pomôže, ak sa k vášmu problému vyjadrí žena i muž. Dúfame, že vám pomôžeme správne sa rozhodnúť…

Ako to vidí Lucian:

Milá Ria,

ten príbeh poznám, ale v opačnom garde. Najmä v USA a Kanade sa množia prípady, kedy sa z navonok šťastného manželstva odlúči žena, lebo si našla inú! Ibaže v Tvojom prípade je každá rada drahá. Môžeme si pomôcť len analógiou z knihy „Prvá pomoc pri partnerských problémoch“ (ktorá je dostupná aj ako e-kniha, takže hneď po ruke), kde čitateľka Jana takto opisuje klasickú neveru: „Muži si hľadajú milenky, lebo si potrebujú dokazovať svoju mužnosť, dôležitosť a svoje postavenie.

Žena podvádza svojho muža vtedy, keď doma niečo neklape. Muž podvádza aj vtedy, keď vzťah v manželstve klape, len tak ´či by to šlo´ aj s niekým iným okrem manželky. A keď to vyjde, posilní to jeho ego a ďalšie milenky nasledujú…“

Prva pomoc pri partnerskych problemoch

A od toho by sme sa mohli odpichnúť. Podstatné totiž je, či v tom homosexuálnom vzťahu hrá Tvoj manžel rolu „muža“ alebo „ženy“. Feministky môžu vykrikovať koľko len chcú, že ide o akési „tretie pohlavie“ – patrí to do batérie ich obvyklých lží.

Usvedčuje ich prípad juhoafrickej atlétky Caster Semenyaovej, vzhľadom mužatky, ktorá sa ako 26-ročná zosobášila s istou Violet Raseboyaovú a tá bola pri obrade oblečená za nevestu! A pozícia Tvojho muža v danom „páre“ je rozhodujúca pre budúcnosť. Bolo by to ľahšie, ak by hral „muža“, lebo v tom prípade by sa dala uhrať aspoň „remíza“ – mal by svoju mužskú „milenku“, ale fungoval by naďalej aj v pôvodnej rodine.

V opačnom prípade je v tzv. submisívnom postavení, a tak lákaniu homosexuálneho muža asi ťažko odolá. Podstatné totiž je, že od homosexuality sa nedá nikoho odradiť. Ak sa táto orientácia objavila až teraz, je to síce kuriózne, ale nie po prvý krát latentný homosexuál kryje svoju orientáciu regulárnym manželstvom a dokonca otcovstvom. Z najznámejších bol spevák Freddy Mercury, ale história ich pozná desiatky. A zatiahnuť brzdu a spiatočku je už fakticky nemožné. Ostáva len rozumná dohoda, pričom platí, že sa tento problém ľahšie rieši vo veľkom meste, ako na malom, či nebodaj na dedine. Držím palce.

Ako to vidí Karin:

Ria, situácia, do ktorej si sa dostala, je naozaj veľmi ťažká: Manžel miluje iného muža – nevie, či ho to viac ťahá k Tebe a k deťom, alebo k nemu. Akoby čakal na to, že mu to nejako uľahčíš a že za neho urobíš to ťažké rozhodnutie Ty….

Nerob to – aspoň zatiaľ nie! Ak mu povieš, že s ním za takýchto okolností už viac nechceš byť a že chceš, aby sa odsťahoval k priateľovi, teraz mu to veľmi zjednodušíš a raz, keď sa mu priateľ zunuje, alebo keď sa dodatočne dostavia výčitky svedomia, možno bude chcieť zvaliť vinu a zodpovednosť na Teba, pretože predsa Ty si ho vyhodila a nedala si mu šancu…

Napokon, takto by si jeho oslobodila od starostí a povinností a na Tvojich ramenách by ostali starosti o všetko, čo s vašou rodinou a domácnosťou súvisí. Skúste si, bez emócií pohovoriť o tom, ako túto situáciu riešiť a čo vlastne povedať deťom… Tak, aby ste si vzájomne zbytočne neubližovali.

Asi nemá zmysel veľmi klamať a záleží aj od veku a povahy detí. Ale pravda je taká, že tak, ako sa informácia o romániku Tvojho manžela dostala k Tebe, tak isto sa môže dostať aj k Vašim deťom. Možno by bolo dobré aj navštíviť psychológa a poradiť sa, ako to deťom povedať a ako sa s touto situáciou vyrovnať.

Sú to predsa Vaše deti – teda nielen Tvoje, ale aj jeho. A skutočnosť, že manžel miluje iného muža, ako sa zdá je, ináč orientovaný, nič na veci nemení. Určite aj on svoje deti ľúbi. Aj keď je to momentálne veľmi ťažké a bolestivé, nikam sa so svojimi rozhodnutiami neponáhľajte a najmä – nech sa manžel zatiaľ nikam nesťahuje! Veď stať sa môže aj to, že sa s priateľom zunujú – a potom čo? Potom by sa zase chcel vrátiť k Tebe a deťom? Akoby sa nič nestalo?

Nie, to by nebolo dobré – ani pre Vás, ani pre Vaše deti. Aj keď je to veľmi bolestné a náročné, skúste si dohodnúť pravidlá, aby to zbytočne neubližovalo Vašej rodine a deťom. Napriek všetkému tomu, čo sa stalo, ste predsa rodina a určite Vás spája aj veľa krásneho. Napokon, aj čas môže mnohé vyriešiť…