V cudzine sa ľahko uvoľníme

Z dovolenky ku gynekológovi

Dovolenková sezóna je za nami, na cesty do lákavých prímorských krajín už v tomto období cestuje len zopár ľudí, najmä tých, ktorí si radi pokoj a čaro prírody, či kultúrnych pamiatok vychutnávajú bez ohľadu na počasie. Mnohí z tých, ktorí majú letnú dovolenku za sebou, prežili aj poriadne odviazane, v ktorom nechýbal alkohol, flirt, či sex na jednu noc.

V cudzine

Najmä mladí ľudia si predstavujú dovolenkové obdobie ako čas neviazaného sexu a zábavy. Patria k ním i takí, ktorí na neviazaní sex počas celého roka nepomyslia. Napriek tomu, že informácií je dostatok, nejeden si z náhodného dovolenkového sexu odnesie následky na celý život. Kombinácia rizikových faktorov šíreniu nákaz nahráva. Konzumácia alkoholu, vedomie, že sme v cudzine, kde nás nikto nepozná a môžeme si dovoliť popustiť uzdu, skvelá dovolenková nálada – to všetko sú faktory, ktoré znižujú a tlmia vedomie zodpovednosti.

Odtrhnutí z reťaze

Mnohí ľudia vo veku do 25 rokov sú v cudzine ako „odtrhnutí z reťaze”. Anonymné prostredie vyburcuje ich „povoľnosť” na maximum a skúšajú takmer všetko. Prieskum, ktorý sledoval správanie turistov na Kanárskych ostrovoch v Tenerife ukázal, že až polovica návštevníkov mladších ako 25 rokov tam mala počas dovolenky sex s partnerom, ktorého videla prvýkrát v živote. Mnohí z nich si aj tento sex chceli vychutnať naplno, tak na použitie ochrany ani nepomysleli.

Na dračku

Aj štatistiky o predaji podporných prostriedkov v známych navštevovaných letoviskách majú silnú výpovednú hodnotu. Viagra, afrodiziaká, lubrikanty, či antikoncepčné tabletky (najmä tie, ktoré sa užívajú po pohlavnom styku) idú „na dračku” a predajne majú čo robiť, aby zásoby každý deň obnovili.

Každému podľa chute

V rámci dovolenkového oddychu sú časté všetky formy sexu, nielen láska na jednu noc s jedným partnerom. V mnohých letoviskách existujú miesta, kde sa stretávajú a oddávajú svojim radovánkam milovníci skupinového sexu, homosexuálne orientovaní a tiež sú miesta, kde „lovia ženy”, alebo na ktoré chodia ženy, keď chcú byť „ulovené”. Takže šanca užiť si presne podľa vašich chutí, nie je problémom, s touto šancou však rastie aj možnosť získať nebezpečné ochorenie. Na to však myslí počas dovolenky málokto

Ďalší zárez

Možno i vás očaril mládenec, ktorý vám skladal poklony a stále sa vás snažil získať, až kým ste nepovolili. Plážových mládencov je však veľa na každom dovolenkovom mieste, a i keď vás to možno sklame, väčšine z nich ide len o jedno – predbehnúť ostatných v lovení skalpov.

HIV sa stále šíri

Mnohí počas dovolenky zabudnú na neustále sa šíriace HIV, napriek tomu, že ide o smrtiaci vírus. V Európe sa na jeho šírení najviac podieľajú turisti zo Stredomoria. Centrom rozširovania tejto nebezpečnej nákazy sú napríklad obľúbené destinácie v Grécku, Španielsku a Portugalsku.

Radšej hneď

Nečudo, že v tomto období sa v ambulanciách gynekológov a urológov množia prípady rôznych druhov pohlavných ochorení. Najhoršie je to, že nejeden „dovolenkár” čaká s problémom, kým sa nezhorší do takmer neznesiteľného stavu. Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, radšej vyhľadajte lekára ihneď a nečakajte na prejavy. Mnohé pohlavné ochorenia môžu začať nepozorovane, a keď sa už prejavia, je liečba omnoho ťažšia.

-sz-