Život single – trend alebo potreba?

Nie je to tak dávno, čo sa dostalo do nášho slovníka slovíčko single. A nielen do slovníka, ale i do života. Hoci i predtým žili mnohí ľudia sami, nebol to väčšinou zámer. Dnes je to dokonca moderné. Život single však má i mnoho nevýhod a nie je rozhodne vhodný pre každého. Záleží od povahy, zázemia, charakteru a najmä od životných hodnôt a cieľov.

Život single

Komu vyhovuje byť single?

Takýto spôsob života uprednostňujú ľudia, ktorým záleží na vlastnej neviazanosti, voľnosti, a ktorí chcú opraty života držať len vo vlastných rukách. Tento trend sa však spája aj s ekonomickou situáciou – kvôli finančnému zabezpečeniu, či vlastnej potrebe nemálo, najmä mladých, ľudí uprednostňuje kariéru pred rodinným životom, aspoň do veku zrelosti. Možno i preto viac single nájdeme vo väčších mestách. V mestečkách a na dedinách má omnoho väčšiu tradíciu rodinná súdržnosť a rodinný život hrá prím.

Na druhej strane mladí zostávajú často sami aj z iných dôvodov. Jedným z nich môže byť aj sklamanie v predchádzajúcom vzťahu alebo strach zo vzťahov, a preto sa rozhodnú žiť samostatne, aby citovo neutrpeli. No, nie vždy je toto riešenie ideálne, mnohí po čase zistia, že týmto spôsobom života trpia, i keď ho považujú za obranu.

Sklamanie zo vzťahu, či z partnerského zväzku, môže priniesť aj skúsenosť s nevhodným partnerom. Prehnane žiarlivý partner, ktorý vás chce mať vždy na uzde a bráni vám vo vašej voľnosti, ktorú potrebuje do istej miery každý z nás, neraz presvedčí o tom, že život single je lepší. Ďalšiu skupinu „singlov“ tvoria ženy i muži, ktorí majú vysnívanú predstavu o svojom partnerovi, ktorú takmer nikto nemôže splniť. Na jednej strane môžu byť z toho nešťastní, na druhej – zo svojich nárokov nemienia zľaviť. Úplne bežné dnes je, že mladí ľudia zostávajú single dlhšie ako kedysi. Kvôli financiám, kariére, zabezpečeniu, skúsenostiam. Ak sa však priveľmi naučia na vlastný sólo život, môžu mať problém pri nadväzovaní vzťahu, i keď už po ňom túžia.

Výhody a nevýhody

Komu raz za čas nepadne vhod, keď si môže zariadiť program tak, ako to vyhovuje len jemu. Môže si robiť, čo chce, s kým chce, ako chce a kedy chce. No, väčšinu to po čase omrzí. Prečo? Necítite, že sa o vás niekto zaujíma, že niekto vás potrebuje. Predsa len pocit osamelosti občas dopadne aj na toho najtvrdšieho necitlivca. Aj vedecké výskumy potvrdili, že život sólo má negatívny vplyv na fyzické i psychické zdravie.

Ale nátury, ktorým postačí spoločenský život v okruhu kamarátov, ktoré majú spoločenské koníčky, nemusia osamelosť pociťovať nikdy. Rozdiel je i v tom, že si môžu vybrať, či budú alebo nebudú s priateľmi, keďže pri partnerskom (či manželskom) živote takáto voľnosť nie je, a i keď nemáte chuť byť s partnerom, väčšinou s ním byť musíte.

Najväčšou nevýhodou dlhodobého života single, ako sme už naznačili, je zvyk na slobodu. Keďže každý vzťah je o tolerancii a neraz o vzájomných ústupkoch, po niekoľkých rokoch sólo života sa len málokto dokáže prispôsobiť takejto zmene… Niekedy sa to prejavuje i na intímnom živote, pretože single sú neraz zvyknutí na voľnejší spôsob i v tomto smere, čo však nie je pravidlom.

Drobnejšie sú nevýhody každodenného života. Keď niečo chcete, musíte si to zaobstarať sami. Nikto vám nepomôže s nákupom, keď ste chorí, nikto vám neprinesie čaj, či lieky. Takže je to trošku nepohodlné a navyše takýto spôsob život je i finančne náročnejší.