Obľúbené prírodné materiály

Prírodné materiály – ako sa o ne správne starať?

Za posledných pár rokov sme si začali uvedomovať dôležitosť fenoménu „slow fashion“ a s tým spojenú ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Táto revolúcia vnímania módy je pozitívnym návratom k prírodným materiálom. Tie sú kvalitnou alternatívou takzvaných umelín.

prírodné materiály

Prírodné materiály si vyžadujú si však náročnejšiu starostlivosť a údržbu, za čo sa vám odvďačia dlhou životnosťou.Predstavujeme tri základné prírodné materiály a návod na ich starostlivosť.

Koža

Koža je vysoko cenený ušľachtilý prírodný materiál, ktorý poskytuje neporovnateľný komfort a pri správnej údržbe má dlhú životnosť.  Samozrejme, každý druh kože si vyžaduje rôznu starostlivosť. Pri hladkej (lícovej) koži je možné znečistenie zotrieť vlhkou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Koža však nesmie presiaknuť vodou, lebo sa znehodnotí. Následne ju ošetrite jemným krémom, najlepšie s obsahom včelieho vosku. Pri znečistení velúrovej kože ju jemne prekartáčujte všetkými smermi mäkkou kefkou. Silno znečistené miesta (okolo zipsov, na rúčkach, atď.) je možné vyčistiť pregumovaním gumou na kožu. Takúto kožu však nikdy nekrémujte! Samotné čistenie kože zaberie iba niekoľko minút, napriek tomu nezabúdajte na priebežné ošetrovanie kože impregnačnými prípravkami, čím predídete jej znečisteniu.

Hodváb

Hodvábne vlákno patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom. Vyžaduje si jemné zaobchádzanie pri praní  a väčšina tiež chemické čistenie v čistiarni. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie. Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode a zásadne hodváb nežmýkajte a nesušte v sušičke.

Taktiež sa vyhnite sušeniu hodvábu na priamom slnečnom svetle, dlhodobejšie pôsobenie vedie k poškodeniu hodvábnej tkaniny. Stačí, keď ho  vystriete na suchý uterák alebo vyvesíte do čo najrovnejšej polohy a nechajte ho voľne vyschnúť.

Mohlo by vás zaujímať

ležérnej elegancie

Jar v znamení ležérnej elegancie

Mnohé z nás si pri hľadaní vlastného módneho štýlu potrpia najmä na pohodlnosť a originalitu. Preto sa s termínom ležérnej elegancie stretávame v poslednej dobe … Čítaj ďaľej

Ľan

Tento letný materiál  sa perie jednoducho a  rýchlo schne. Navyše, je pevný a chráni aj  proti UV žiareniu. Jeho jedinou nevýhodou je rýchle krčenie sa. 

Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30 °C, oddelené od inej bielizne s použitím pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky. Následne zvolíme vhodný program podľa inštrukcií uvedených na štítku.  Škvrny sa  z ľanových výrobkov  dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.

Ľanové výrobky sa odporúčajú žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Žehliť výrobky treba zo zo”zlej”, čiže rubnej strany. Tak ochránite povrch ľanu od lesku. Ak je výrobok úplne suchý, odporúčame pred žehlením výrobok zvlhčiť vodou.

Nina Murárová

Il. obrázok: pinterest.com

Galéria: Kara, Pietro Filipi, Twinset, cellbes.sk,