Chyby, ktorými muži ohrozujú svoju plodnosť

Už dávno vieme, že schopnosť počať dieťa nie je len záležitosťou ženy. Plodnosť muža je nemenej dôležitá. Viete, ako ju ohrozujú muži samotní? Upozornite aj svojho partnera!

Mnoho mladých mužov trpí problémami s plodnosťou, majú zníženú pohyblivosť spermií alebo nízky počet. Preto je na mieste, aby zvážili svoj životný štýl a chránili sa. Zdravé návyky vrátane stravovania a životného štýlu zvyšujú šance na počatie a na vývoj zdravého dieťaťa. Genetický materiál v sperme totiž odráža vystavenie sa stresu, nedostatok živín i toxíny z prostredia. Možno netušíte, že spermii trvá dozrievanie až takmer tri mesiace.

plodnosť muža
https://www.shutterstock.com

Čo najviac ubližuje tvorbe spermií a má vplyv na plodnosť muža?

Priveľa tepla

Najhorším návykom moderných mužov je ukladanie notebooku do lona alebo na kolená. Notebook vyžaruje teplo, ktoré negatívne vplýva na spermie v semenníkoch. Semenníky potrebujú chlad. Sauna, horúce kúpele, nadmerné cvičenie, vyhrievané sedačky – to všetko ohrozuje mužskú plodnosť. Rovnako aj tesná spodná bielizeň a dlhé bicyklovanie.

Priveľa alkoholu

Alkohol, nedostatok spánku, ale aj drogy znižujú tvorbu spermií a klesá i kvalita spermií. Pokiaľ ide o alkohol škodí nielen každodenné pitie viac ak štyroch jednotiek, ale aj nárazové pitie väčšieho množstva. A to aj vtedy, keď týždeň nič nepije a naraz za jeden večer vypije viac drinkov ako je dobré.

Chemikálie zo životné prostredia

Tak, ako ženskú plodnosť i mužskú ohrozujú chemikálie zo životného prostredia. Nemusí to byť len život vo veľkomestách, ale aj prítomnosť rôznych fabrík či práca s chemikáliami ohrozuje plodnosť. Toxickým výrobkom sa vyhýbajme aj doma. Plasty v kuchyni nahraďme za sklené výrobky a keramiku. Používajme čo najviac prírodné čistiace a dezinfekčné prípravky.

Užívanie steroidov

Muži, ktorí používajú anabolické steroidy na zvýšenie športového výkonu, klamú telo, aby si myslelo, že semenníky nemusia produkovať testosterón. Telo potom naozaj produkuje menej testosterónu. V konečnom dôsledku steroidy skutočne zmenšujú semenníky a tvorí sa v nich len veľmi malé množstvo spermií. Našťastie, tento stav sa dá zvrátiť, ale trvá to minimálne tri mesiace.