Liečime migrénu

Migréna a vlastne akákoľvek bolesť hlavy je často neznesiteľná. Niekedy to nejde bez tabletky, ale nemusí to byť vždy to najlepšie a najúčinnejšie riešenie. Pri liečení záchvatovej bolesti hlavy – migrény, musíme predovšetkým dbať na úpravu životosprávy, ale sa aj snažiť vylúčiť príčiny, ktoré by mohli záchvat migrény vyvolať. Môže to byť vyčerpanosť, psychické napätie, nepravidelný spánok, ale často aj fajčenie a alkohol. Každý, kto trpí týmto zdravotným neduhom, si postupom času nájde svoju metódu, ktorou môže nepríjemnej bolesti aspoň trochu predísť, alebo ju zmierniť, Tu je niekoľko metód, ktoré sa osvedčili:

Čaj z agátových kvetov

Pri prvých príznakoch bolesti je dobré vypiť čaj z agátových kvetov (bez stopky!), boráka lekárskeho a fialky voňavej (z každej bylinky po troške, asi 1 – 2 čajové lyžičky). Bylinky zalejeme približne štvrťlitrom horúcej vody, necháme 10 minút vylúhovať a vypijeme. Môžeme pridať aj trochu mäty piepornej.

Potierame spánky a čelo

Veľmi sa osvedčilo potierať čelo a spánky eukalyptovým alebo levanduľovým olejom. Pomáha aj jemná krúživá masáž spánkov a čela levanduľovým krémom.

Blahodarné obklady

Hotovým balzamom proti migréne sú aj teplé obklady z kvetov harmančeka. Na zábal je dobré priložiť ešte teplú osušku a chrániť sa pred prílišným svetlom či hlukom. Upokojujúco pôsobia aj obklady čela z odvaru mäty piepornej s trochou octu.

Kúpele nôh

Utišujúco pôsobia aj striedavé kúpele nôh v odvare z rozmarínu (alebo môžeme do teplej vody pridať pár kvapiek éterického rozmarínového oleja). Dobrou prevenciou proti migréne sú kúpele z ovsenej slamy alebo zeleného ovsa.

Mohlo by vás zaujímať

Migréna nie je len bolesť hlavy

Ak trpíte pulzujúcimi bolesťami hlavy, ktoré sú horšie ako zvyčajne a spájajú sa s nevoľnosťou, citlivosťou na svetlo či ďalšími príznakmi, bránia vám v každodennom fungovaní s najväčšou pravdepodobnosťou… Čítaj ďaľej

Treba prežúvať bylinku

Ako účinná prevencia sa odporúča prežuť denne 1 – 2 lístočky bylinky rimbaba, ktorá zabraňuje rozvinutiu záchvatu migrény. Ak už aj záchvat migrény vznikol, účinné látky obsiahnuté v rimbabe ho oslabujú.

Prvá pomoc pri prvých príznakoch

Pri prvých príznakoch sa osvedčuje vypiť čo najrýchlejšie a po malých dúškoch horúci čaj (tak, aby sa dal piť) z bylinky menom myší chvost. Jeho účinok je vraj prekvapivo dobrý a rýchly. (1 – 2 čajové lyžičky na hrnček horúcej vody).

Bylinková zmes proti migréne

30 g listov (ihličiek) rozmarínu, 20 g mäty piepornej, 20 g medovky lekárskej,, 15 g lístkov fialky voňavej, 15 g rimbaby obyčajnej, 2 g kvetov fialky  voňavej. Všetky bylinky dobre premiešame. Čaj si pripravíme z 1 – 2 lyžičiek zmesi na hrnček horúcej vody. Prikryjeme a necháme vylúhova. Potom scedíme a pijeme teplé a po dúškoch. Mozgové cievy sa uvoľnia a bolesť poľaví.

Pri migréne sa ďalej odporúča dobre vyvetrať miestnosť, zatemniť okno a ľahnúť si do postele. Na hlavu je vhodné priložiť niektorý z uvedených obkladov a na to ešte priložiť teplú osušku. Odpočinok je nielen potrebný, ale aj veľmi blahodarný. Ideálne je, ak sa nám podarí zaspať. Bolesť počas spánku zvyčajne poľaví.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach