Voňavá lekárnička

O tom, že vône dokážu liečiť, sa už popísalo veľa. Väčšina z nás však asi pozná iba zopár základných typov olejčekov, alebo si občas niektorý nakvapká do aromalampy. Vonné olejčeky však možno využívať celkom cielene, a to niekoľkými spôsobmi.

lekárnička
https://www.shutterstock.com

 Aromalapma – najbežnejší spôsob:

Domáca lekárnička by mala obsahovať aj také niečo ako je aromalampa. Do aromalampy nalejeme trochu vody, pridám do nej zopár kvapiek obľúbeného olejčeka (alebo špeciálne vybraného na niektorý účel), v lampičke zapálime sviečku a potom už len vnímame príjemnú vôňu…

lekárnička
https://www.shutterstock.com

Masáž:

Veľmi príjemný spôsobom aromaterapie s relaxačným účinkom. Voňavý olej podľa vlastného výberu si pripravíme  celkom jednoducho: Do fľaštičky nalejeme 100 ml panenského olivového oleja, pridáme asi 20 kvapiek vonného olejčeka podľa vlastného výberu alebo terapeutického zámeru, dobre pretrasieme a vonný olej je hotový.

lekárnička
https://www.shutterstock.com

Voňavý kúpeľ:

V tomto prípade si za nosič vône pripravíme šálku mlieka, do ktorej nakvapkáme trochu vonného olejčeka, premiešame a vlejeme do vane.

https://www.shutterstock.com

Inhalácia do kabelky:

Veľmi jednoduchý spôsob, ako sa cítiť rýchlo príjemne: Na vreckovku si nakvapkáme pár kvapôčiek vonného olejčeka a podľa potreby privoniavame…

Domáca lekárnička – zopár liečivých vôní

lekárnička
https://www.shutterstock.com

Aníz

Pôsobí uvoľňujúco, uvoľňuje kŕče a pomáha pri tráviacich problémoch (skúste napríklad anízový čaj).

Borovica

Silné dezinfekčné účinky, uvoľňuje nádchu, pomáha pri nachladnutí, aj pri únave organizmu.

Citrón

Antistresové účinky, olejová esencia omladzuje pleť (1 – 2 kvapky citrónového vonného olejčeka dáme do vody a oplachujeme si ňou tvár), pomáha aj pri odstraňovaní celulitídy). Výborne povzbudzje unavený mozog i telo. Veľmi príjemná a vzpružujúca je masáž citrusovým olejom. Ak nemáte čas na masáž, skúste si nakvapkať zopár kvapiek citrónového oleja do bežného telového mlieka a votrite si ho do pokožky tela buď po rannom sprchovaní, alebo vtedy, ak chcete po celom únavnom dni príjemne zrelaxovať, ae nechcete ísť ešte spať. Natrite si najmä ramená, ruky, nohy a nezabudnite na lýtka.

Eukalyptus

Každá domáca lekárnička by mala obsahovať eukalyptus. Výborne pomáha pri dýchacích problémoch, hojí rany.  Ak mávame problémy s dýchacími cestami, môžeme ho pestovať aj doma, pretože jeho listy uvoľňujú liečivé aromatické látky, ktoré vzduch nielen prevoňajú, ale aj dezinfikujú.  Samozrejme, môžeme použiť aj aromatický olejček a nakvapkať z neho do aromalampy. Usušené prebytočné výhonky sa hodia aj do šatníkov proti moliam.

lekárnička
https://www.shutterstock.com

Fenikel

Zlepšuje trávenie a pomáha pri nafukovaní. Ak ho použijeme v podobe masážneho olejčeka, s úspechom ho môžeme aplikovať u bábätiek pri jemnej masáži boľavého bruška – nakvapkáme zopár kvapiek na bruško dieťatka a v smere hodinových ručičiek jemnými pohybmi dlaní masírujeme. Feniklový masážny olejček je vhodný aj na ošetrenie prsníkov a najmä bradaviek u dojčiacich mamičiek. V obidvoch prípadoch to však musí byť masážny olejček – nie éterický.

Grapefruit

Je označovaný za prírodné antidepresívum. Grapegruitový olej sa používa vnútorne pri zápaloch a krvácavosti ďasien, aftách, parodontóze, pri oparoch, akné, lupienke, pri rôznych typoch ekzémov, mykózach (aj pri zápaloch pošvy).  S úspechom sa grapefruitový olej používa  aj ako kloktadlo pri zápaloch hrdla (pár kvapiek olejčeka dáme do pohára vody a kloktáme), pri nádche ako kvapky do nosa a takisto pri bolestiach uší a pri zápale stredného ucha.

Klinček

Tlmí bolesť zubov, dezinfikuje ústnu dutinu a krásne prevonia dych. Ak ho nakvapkáme do vonnej lampy, priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a prieduškové zápaly.  Klinčekový čaj či tinktúra sa môžu používať aj na vymývanie hnisavých rán kožných infekcií. Tinktúra sa používa aj na natieranie miest postihnutých reumatickými prejavmi či dnou.  Skúste si pripraviť tinktúru proti boloesti zubaov, ktorú je dobré mať doma poruke: 10 g klinčekov s polovicou škoricovej tyčinky naložíme do 0,5 litra liehu (60%) a necháme  aspoň 14 dní vylúhovať. Potom precedíme a výluh a uchovávame v tmavej uzavretej nádobe. Pri bolestiach si tinktúrou 2x denne vyplachujte a masírujte ďasná alebo zub. V prípade, že chceme mať krásne voňavý dych, vyplachujem si ústa vodou, do ktorej sme dali 2 – 3 kvapky klinčekového oleja. Klinčekový olej by nemali používať tehotné ženy.

Jazmín

Pomáha upokojiť tep, blahodarne pôsobí na srdce, povzbudzuje chuť na sex. V masážnych olejoch pôsobí ako afrodiziakum. Ak máte citlivú pokožku hlavy, nakvapkajte si zopar kvapiek esenciálneho jazmínového olejčeka do fľaštičky s vlažnou vodou a touto vodičkou si masírujte pokožku hlavy.

 Levanduľa

Hojí zápaly a rany, znižuje krvný tlak, pôsobí proti bolesti hlavy a migrénam. Má aj upokojujpci účinok, keď sme v strese – stačí nakvapkať zopár kvapiek levanduľového olejčeka do vreckovky a občas privoňať, Masáž levanduľovým olejom uvoľňuje napätie a upokojuje.

Medovka

Upokojuje, pomáha proti nespavosti, stimuluje žalúdok. Ak vás bolí hlava, napustite si do vane vodu a pridajte zopár kvapiek medovkového a levanduľového oleja. Voňavý relax vám pomôže.

Škorica

Posilňuje imunitu, má posilňujúci účinok. Pár kvapiek škoricového a čajovníkového olejčeka rozmiešaných v pohári vody pôsobí ako výborné kloktadlo pri bolesti hrdla. Pri nachladnutí môžeme vymasírovať chodidlá nôh škoricovým olejčekom – výborne zahreje.

Tee Tree, alebo čajovník austrálsky

Lieči zápaly a urýchľuje hojenie pokožky. Domáca lekárnička by ho mala obsahovať. Pomáha pri uštipnutí hmyzom, vyrážkach, akné, mykózach, kožných infekciách rôzneho druhu, ako aj pri aftách, bolestiach hrdla a podobne. Je vhodný aj na naparovanie horných dýchacích ciest.

Vanilka

Je to silné afrodiziakum, upokojuje nervy, čistí vzduch. Stimuluje myseľ a podporuje tvorivé sily, má schopnosť povzbudiť vášeň. Domáca lekárnička sa bez nej nezaobíde.