Superbaktéria od psa či mačky

Nenechávajte domácich miláčikov, aby vám oblizovali tvár!

Maznať sa s domácim miláčikom, či to už je pes alebo mačka je určite príjemné a pomôže to našej psychike. Avšak nikdy by sme nemali dovoliť, aby nás „pobozkal“ na tvár. Domáce zvieratá, ktoré si olizujú svoj zadok, môžu na tváre majiteľov ľahko rozniesť superbaktérie ukryté v ich výkaloch, a to určite nechceme. Možno neuveríte, ale až 15 % majiteľov domácich miláčikov má superbaktériu, ktorá je odolná voči liekom.

Britskí a portugalskí vedci geneticky testovali výkaly domácich miláčikov zo 100 domácností. Superbaktérie z výkalov zvierat sa na majiteľov dostávajú najčastejšie olízaním tváre alebo jedením z jedného taniera so zvieratkom. V závere varovali, že ak necháte svojho psa olizovať tvár alebo jesť z vášho taniera, môže to podnietiť krízu superbaktérií.

Nedovoliť „pusinky“ a umývať si ruky

Odborníci tiež odporúčajú vyzvali majiteľov domácich zvierat, aby si vždy po pohladení domácich miláčikov alebo po pozbieraní výkalov vždy umyli ruky. Len tak môžeme potlačiť šírenie smrteľných baktérií.

Antibiotická rezistencia, je totiž dnes považovaná za rovnako veľkú hrozbu ako terorizmus a globálne otepľovanie, pretože každoročne zabíja milióny ľudí. Baktérie sa zdokonaľujú, častým užívaním antibiotík sa učia byť voči nim odolné, a preto sa v niektorých prípadoch už len veľmi ťažko hľadá liečba, ktorá by mohla zabrať.

Vedci sa obávajú, že mačky a psy sa stávajú potenciálnymi rezervoármi kmeňov baktérií odolných voči antibiotikám.

Čo je to rezistencia voči antibiotikám?

Praktickí lekári a nemocničný personál po celé desaťročia zbytočne predpisujú antibiotiká, čím poháňajú kedysi neškodné baktérie v tom, aby sa premenili na superbaktérie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už dávnejšie varovala, že ak sa nič neurobí, svet smeruje k „postantibiotickej“ ére.

Mohlo by vás zaujímať

Psík alebo mačka?

Možno aj vaše dieťa túži dostať od Ježiška nejaké domáce zvieratko, najčastejšie sa dožaduje psíka, alebo mačičky. Kým sa rozhodnete splniť mu jeho želanie, dobre… Čítaj ďaľej

Narastajú obavy, že bežné infekcie, ako sú chlamýdie, sa stanú zabijakmi

Baktérie sa môžu stať odolnými voči liekom aj vtedy, keď užívame nesprávne dávky antibiotík alebo ak ich užívame zbytočne – napríklad antibiotiká na virózy. Odhaduje sa, že superbaktérie zabijú každý rok do roku 2050 až 10 miliónov ľudí, pričom pacienti podľahnú kedysi neškodným baktériám.

Nepríjemné fakty

Aktuálne na celom svete ročne zomiera okolo 700 000 ľudí na infekcie odolné voči liekom vrátane tuberkulózy (TBC), HIV a malárie. Opakovane sa objavili obavy, že medicína sa vráti do „doby temna“, ak sa antibiotiká v nadchádzajúcich rokoch stanú neúčinnými. Okrem toho, že existujúce lieky sa stávajú menej účinnými, za posledných 30 rokov bolo vyvinuté len jedno alebo dve nové antibiotiká. Bez antibiotík budú cisárske rezy, liečba rakoviny a náhrady bedrového kĺbu neuveriteľne rizikové. Nie veľmi príjemné vyhliadky, však?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach