Ako zdoláte chrípkové obdobie?

Aj vy sa bojíte, že v sychravom jesennom období ochoriete?

A že vás zase dlho bude trápiť nádcha, boľavé hrdlo, kašeľ, bolesti hlavy a ďalšie nepríjemné sprievodné javy? Poradíme vám, ako týmto nepríjemným veciam predísť, alebo – ak sa už objavia – ako ich zmierniť…

nádcha, jeseň žena

Vetrať, vetrať, vetrať…!

Nemáte inú možnosť ako stráviť doma, či v kancelárii celý deň s niekým, kto je nachladnutý? Ak už sa tomu nedá vyhnúť, tak sa rozhodne snažte aspoň často a krátko vetrať: Viackrát cez deň otvorte okno a krátko, ale dôkladne vyvetrajte. V opačnom prípade je viac než pravdepodobné, že sa od človeka, ktorý je nachladnutý, nakazíte a ochoriete.

Doprajte si dostatok spánku

Nezabúdajte, že ľudia, ktorí spávajú menej ako sedem hodín denne, sú trikrát náchylnejší na chrípkové ochorenia a nachladnutia ako tí, ktorí spávajú osem a viac hodín. Neponocujte zbytočne a premyslite si, či veci, kvôli ktorým tak robíte, skutočne stoja za to. Nepodarený televízny program určite nestojí za to, aby ste zbytočne oslabovali svoju imunitu a ochoreli…

Umývajte si ruky a nedotýkajte sa rukami tváre!

Samozrejme, že v tomto období je nevyhnutné časté a dôkladné umývanie rúk, ale mali by sme si dať pozor aj na to, aby sme sa často rukami nedotýkali svojej tváre a úst. Je to vraj rovnako nebezpečné, ako keby sme išli jesť s neumytými rukami…

Pri prvých príznakoch nachladnutia treba užiť zinok

V čase, keď zúria virózy, chrípky a choroby z nachladnutia, je dobré mať poruke zinok, ktorý treba užiť okamžite, pri prvých príznakoch ochorenia. Zinok je totiž veľmi dôležitý pre správnu funkciu buniek imunitného systému. Doporučená dávka je 75 mg zinku denne, pričom je dokázané, že jeho užívanie počas prvých 24 hodín od prvých príznakov nachladnutia výrazne skracuje dobu trvania ochorenia. Dôležité je aj užívanie vitamínu C a dobre urobíme aj vtedy, ak budeme užívať echinaceové kvapky alebo betaglukánové tabletky.

Pitný režim nepodceňujte…

Pitný režim je dôležitý vždy, pretože suchá sliznica je mimoriadne náchylná na infekcie. Ak už pociťujeme príznaky nachladnutia, je správny a dostatočný pitný režim dvojnásobne potrebný. Tekutiny totiž pomáhajú riediť hlieny, ktoré naše telo vytvára po tom, ako je napadnuté virózou. Mali by sme si uvedomiť, že čím budeme prijímať viac tekutín – či už vo forme čajov, citronády, alebo hoci aj vlažnej vody, tým redšie budú aj hlieny a ľahšie i rýchlejšie sa ich zbavíme. Spanie na vankúšoch môže tiež pomôcť Aj keď spanie na vysoko nastlaných vankúšoch nevyhľadávate, v čase chrípkových ochorení je vhodné. Ak si usteliete trochu vyššie, pretože spanie na chrbte so zaklonenou hlavou môže mať za následok, že sa hlien nahromadí v dutinách. Toto môže viesť k infekciám a zápalu nosných dutín. Najmä ak ste už nachladnutí, odpočívajte s vankúšmi vysoko pod hlavou. Takto sa rozprúdi krv smerom od hlavy a riziko zápalu dutín sa zníži.

Posilňovňa musí počkať!

Napriek tomu, že cvičenie je zdravé, v čase, keď zdraví nie sme, mali by sme si šetriť sily a a energiu na to, aby sme zdolali chorobu čím skôr, a nie aby sme sa zbytočne vyčerpávali. Ak ide iba o krátku prechádzku alebo o cvičenie jogy, toto si môžeme pri miernom nachladnutí dopriať, ale s namáhavým cvičením a posilňovaním počkajme až dovtedy, kým, budeme zdraví.

Maslový čaj proti kašľu

Trápi vás kašeľ? Uvarte si maslový čaj! Pripravte si štvrťlitra silného čierneho čaju, pridajte 1 polievkovú lyžicu medu a 1 polievkovú lyžicu masla. Dobre zamiešame a ešte teplé vypijeme. Kašeľ veľmi rýchlo ustúpi a prestane nás škriabať v krku. Pozor, čaj nesmie byť príliš horúci, aby sme si nepopálili krk!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach