Horčík je pre organizmus dôležitý, ale pozor na jeho vstrebateľnosť

Slováci tento rok riešia zdravotné ťažkosti súvisiace s nedostatkom horčíka v organizme intenzívnejšie ako minulý rok. V bežnej strave je totiž tohto minerálu čoraz menej. Suplementácia horčíka je ale efektívna iba v prípade, keď ho človek dopĺňa vo vhodnej forme. Slováci konzervatívne nakupujú hlavne tú najznámejšiu, ale bohužiaľ aj menej vstrebateľnú anorganickú formu – oxid horečnatý.

V nákupných košíkoch Slovákov sa objavuje anorganický oxid horečnatý až 6-krát častejšie ako iné, lepšie vstrebateľné organické formy (napríklad bisglycinát, malát, či citrát).

Nedostatok horčíka v strave nahrádzame doplnkami

Vysoký záujem o horčík ako doplnok stravy pripisujú farmaceuti hlavne jeho nedostatku v strave. Medzi zákazníkmi je veľmi obľúbený oxid horečnatý. Ten má ale menšiu vstrebateľnosť, a teda nižšia účinnosť. Lepšie vstrebateľnými verziami sú bisglycinát, malát či citrát.

Migréna, kŕče, nespavosť: vyberte si správnu formu magnézia

Suplementácia horčíka je takmer vždy pre priemerného človeka prínosom. Pokiaľ vás trápi nespavosť, depresia, stres, tak ideálna je voľba magnézia vo forme glycinát/bisglycinát. Poskytuje skvelú vstrebateľnosť a vďaka glycínu zlepšuje kvalitu spánku pri večernom užití. Bisglycinát má upokojujúce vlastnosti, môže podporiť liečbu úzkosti a pomáha aj pri kŕčoch. Pokiaľ naopak potrebuje človek riešiť únavu, málo energie, vhodná forma je magnézium malát, ktorý má energizujúci účinok. Vo vyšších dávkach môže však u niektorých vyvolať laxatívne účinky. Obľúbený a známy oxid horečnatý má spoločne s uhličitanom horečnatým a síranom horečnatým, známym ako epsomská soľ, podľa farmaceuta nižšiu vstrebateľnosť, a teda aj menší benefit pre organizmus.

Horčík iba s jedlom

Pri dávkovaní je vždy dôležité pozerať sa na obsah čistého magnézia v produkte. Priemerná dávka by mala byť 320 mg pre ženy, 420 mg pre mužov. Horčík Je vhodné užívať s jedlom, pre prípad, že by dráždil žalúdok alebo črevá. Formy, ako pilulky, prášok či tekutina sú o zvolenej preferencií jednotlivca. Čo je pre koho pohodlnejšie na komfort užívania. Odborníci odporúčajú s horčíkom dopĺňať aj vitamín D a vitamín B6, pre zvýšenie vstrebávania horčíka.

Mohlo by vás zaujímať

Vitamín P: Ani vy ste o ňom ešte nepočuli?

Každý, kto sa zaujíma o svoje zdravie, pozná vitamíny potrebné na posilnenie imunity a zdravé fungovanie telesných orgánov. Patrí medzi ne vitamín C, D, skupina vitamínov D… Čítaj ďaľej

Čo ste o horčíku nevedeli, alebo horčík v kocke

  • Sú štúdie ukazujúce benefit horčíka pri GERD (reflux, pálenie záhy). Anekdotické skúsenosti poukazujú na výrazné zlepšenie pri užívaní kvalitných foriem, napríklad glycinátu v dávke okolo 200 mg ráno a večer pred spaním. Tento účinok však môže byť individuálny a pre zistenie reálneho benefitu musí suplementáciu každý vyskúšať na sebe. Konkrétny postup je vhodnejšie konzultovať s odborníkom.
  • Z 25-ročnej skúsenosti v lekárnickom prostredí, odborníci, z veľkého portfólia voľnopredajných produktov, odporúčajú organické formy horčíka – bisglycinát, malát, citrát
  • Medzi menej vstrebateľné (anorganické formy) patrí oxid horečnatý, uhličitan horečnatý a síran horečnatý známy ako epsomská soľ.
  • Ako organické, tak anorganické formy majú na ľudské zdravie pozitívne, ale rozdielne účinky.
  • Pri poruchách obličiek je nevyhnutné konzultovať užívanie horčíka s lekárom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach