Nevoľnosť a zvracanie u detí: Pokazený žalúdok či covid?

Covid nie je ani zďaleka jediným vírusom, ktorý v súčasnosti koluje v kolektívoch detí i dospelých- Mnoho detí trpí bežnou nádchou, rôznymi inými virózami a tiež ich trápia žalúdočné problémy. Avšak s pribúdajúcimi mutáciami nového koronavírusu sa rozširuje aj zoznam možných príznakov. Pridáva sa k nim nevoľnosť a zvracanie. Ako zistíte, či ide o žalúdočný problém alebo je to obávaný covid?

Variant Omicron, ktorý sa prehnal svetom v zime 2021/2022 priniesol okrem typických príznakov infekcie dýchacích ciest aj veľmi podobné prejavy, aké bývajú pri žalúdočných problémoch – nevoľnosti a zvracanie. Dokonca štúdia z júla 2021 dospela k záveru, že tráviaci trakt môže byť cieľom koronavírusovej infekcie, a preto sa prejaví podobne ako tráviace problémy. Pribudnúť môže nielen zvracanie, ale aj hnačka. Ďalšie príznaky covidu zostávajú, vrátane horúčky, zimnice, bolestí tela, bolesti hlavy a stratu chuti alebo čuchu.

Ako zistíme, či má dieťa covid alebo „len“ tráviace problémy?

Keď má dieťa hnačku a zvracia, prvé čo nás napadne je, že zjedlo niečo zlé. Môže to byť tiež norovírus, ktorý je veľmi častý v detských kolektívoch a vysoko nákazlivý. Takže jediným vierohodným spôsobom, ako zistíme, či má dieťa covid alebo nie je test na covid. V súčasnosti odborníci predpokladajú na jeseň opäť nové mutácie, takže s nevoľnosťami z covidu sa veľmi pravdepodobne ešte stretneme.

Ako liečiť tráviace problémy a nevoľnosť doma?

Či už sú spôsobené covidom, norovírusom alebo chrípkou, poznáme spôsoby, ako zmierniť tieto nepríjemné príznaky aj doma. V prípade vracania a hnačky je dôležité urobiť opatrenia na zabránenie dehydratácie a poskytnutie pohodlia dieťaťu. Doprajme mu dostatok čírych tekutín, zriedených elektrolytických nápojov, vývar a lieky proti nevoľnosti alebo zvracaniu podľa odporúčania pediatra.

Mohlo by vás zaujímať

Bolesti brucha?

Bolesti brucha? Toto sú tri najčastejšie príčiny – ako s nimi vybabrať? O problémoch, ktoré súvisia s trávením, sa zvyčajne nechválime. A pritom nimi trpí veľká časť dospelej populácie.… Čítaj ďaľej

Kedy vyhľadať lekára?

Určite vždy, keď problémy s nevoľnosťou pretrvávajú viac ako tri dni alebo, keď má dieťa príznaky dehydratácie. Hlavným signálom je, že dieťa nemočí počas šiestich alebo viac hodín. Okamžite treba vyhľadať lekársku pomoc, ak má dieťa krvavú stolicu, ťažkosti s dýchaním, vysokú horúčku, záchvaty, výrazné zmeny v správaní alebo v duševnom stave.

Takže, ak sa v domácnosti objavia tráviace ťažkosti, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, neprepadajme panike. Urobme si testy – v prvom rade dieťaťu, ktoré je choré, ale dobré je aj ostatným členom rodiny. Zabezpečme dieťaťu potrebný prísun tekutín, oddych a zrážajme horúčku. V prípade potreby sa poraďme s pediatrom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach