Prvá pomoc na výletoch v horách

Počasie nám stále praje a niektorí z nás vyrazili za dobrodružstvom do hôr. Možností, ako stráviť voľný čas a zrelaxovať počas víkendov i po pracovnej dobe, je neúrekom. A práve výlety v prírode sú veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou, ideálnou pre jednotlivcov, ale aj rodiny s deťmi. Tie však so sebou prinášajú nepríjemnosti v podobe rôznych úrazov.

Podvrtnutý členok

Dôležité je zranený členok znehybniť, ideálne ho pevne obviazať šatkou alebo kusom látky. Dôvodom je zabrániť akémukoľvek namáhaniu členku, aby sa predišlo opuchu či zhoršeniu zranenia. Ak noha opúcha alebo sa na ňu neviete od bolesti postaviť, treba vyhľadať lekára.

Odreniny

Pošmyknutie sa na ostrých skalách nie je na horách zriedkavým úkazom. Zväčša ide o drobné zranenia, ktoré stačí ošetriť čistou vodou. Aby sa do rany nedostal drobný prach či nečistoty, prelepíme ju náplasťou.

Krvácanie z nosa

Či už ho spôsobí riedky vzduch alebo úraz, zastaviť ho vieme stlačením mäkkej časti nosových krídiel. Držíme ich približne 10 minút, následne tlak uvoľníme. Dýchame ústami a keď je to potrebné, stlačenie zopakujeme. V prípade masívneho krvácania, ktoré sa nám nedarí zastaviť ani po 30 minútach, vyhľadáme lekára.

Úraz hlavy

Sú veľmi nebezpečné a spôsobujú ich najmä pády. Nejde o nič vážne, pokiaľ sa neobjavia príznaky otrasu mozgu – zvracanie, dvojité videnie, ospalosť. Tieto príznaky si vyžadujú neodkladné vyšetrenie odborníkom.

Zlomenina

Tento typ úrazu zvyčajne sprevádza intenzívna bolesť. S končatinou by sa nemalo hýbať, čo najlepšie dosiahneme zafixovaním. V prípade zlomeniny dolnej končatiny kusmi látky priviažeme zdravú nohu o ranenú, čím jej vytvoríme potrebnú oporu. K otvorenej zlomenine pristupujeme ako k rane, prekryjeme ju sterilným štvorcom z lekárničky tak, aby sme prekryli kosť. Okamžite voláme záchranku alebo horskú službu.

Silné krvácanie

Nech už ho spôsobí čokoľvek, najdôležitejšie je krvácanie zastaviť. Ranu treba obviazať alebo aspoň prekryť, aby sa do nej nedostali nečistoty. Priamym tlakom zatlačíme na krvácajúcu ranu, na ktorú pritlačíme čistý kus látky. Poranenú časť opatrne zdvihneme nad úroveň srdca, dávame pri tom pozor na prípadné zlomeniny. Ranu obviažeme obväzom a vytvoríme cez ňu určitý tlak, aby zabraňoval ďalšiemu krvácaniu. Obväz však nesťahujeme príliš silno, aby nebránil cirkulácii krvi. Následne vyhľadáme alebo privoláme pomoc.

Oživovanie alebo kardiopulmonálna resuscitácia. Ako ju urobiť správne?

Hory sú krásnym, ale zároveň nebezpečným miestom. Najmä na skalnatých úsekoch treba byť ostražitý. S únavou sa dostavuje aj neistý krok, od ktorého nie je ďaleko k nešťastiu. Šmyknutie či zlé dostúpenie môže mať fatálne následky.

Ovládanie prvej pomoci v ťažšie dostupných a odľahlých miestach je dôležitejšie ako inde. Počas túry zvyčajne nestretnete veľa ľudí a príchod záchranárov či horskej služby sa môže rátať na desiatky minút. Spoľahnúť sa musíte na osobu, ktorá vás sprevádza. Ak sa vám prihodí niečo vážne, váš život je v jeho rukách. Ak by ste upadli do bezvedomia alebo by vám zlyhalo srdce, zachrániť vám život môže jedine on.

Dýcha, či nedýcha…?

Ak sa zranený nehýbe a nereaguje na oslovenie ani jemné potrasenie, musíme čo najskôr zistiť, či dýcha. A to tak, že priložíme ucho na jeho ústa, prípadne ruku na hrudník. Keď nedýcha, musíme čo najskôr začať s oživovaním. Jednu ruku položíme na druhú, prepletieme si prsty a hranou dlane začneme stláčať stred hrudníka. Práve efektívne stláčanie je základom úspešnej resuscitácie. Po 30 stlačeniach s frekvenciou 100 stlačení za minútu urobíme dva vdychy do ústnej dutiny. Tento úkon opakujeme, pokiaľ nám to sily dovoľujú, ideálne do príchodu záchranky. Ak začneme s oživovaním neskoro alebo ho neurobíme vôbec, príchod záchranky už môže byť zbytočný.

Prevencia pred úrazmi

Vhodná obuv – na turistiku nikdy nevyrážame vo vychádzkovej obuvi. Horský terén si vyžaduje obuv s pevnou podrážkou, ideálne so spevneným členkom.

Jedlo a pitie – najmä v letných mesiacoch nám počas dlhých túr hrozí dehydratácia. V batohu nesmie chýbať dostatočné množstvo pitnej vody a menšie jedlo, napr. keksy či iná sladkosť, ktorá nám v prípade potreby dodá energiu.

Prikrývka hlavy a primerané oblečenie – horské slnko môže byť zradné. Najmä počas veterných dní sa nám môže zdať, že slnko nesvieti až tak intenzívne. Takto si môžeme veľmi ľahko prihnať úpal. Aj počas teplých dní treba myslieť na ďalšiu vrstvu oblečenia, počasie na horách sa môže rýchlo zmeniť.

Malá lekárnička – nemusíme si v batohu zaberať miesto celou lekárničkou, náplasť či lieky proti alergii by sme určite nemali nechať doma. Nikdy nevieme, kedy sa nám môže zísť sterilný či elastický obväz.

Zdroj: Falck Academy

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach