Boj s kameňmi

Mať kameň na prste či na uchu, to znamená byť krásna a možno aj bohatá. Mať kameň v žlčníku, to znamená tvár zvraštenú od bolesti a život bohatý na nepríjemnosti.

Že ženy milujú kamene, samozrejme hlavne tie trblietavé a dokonale rozkladajúce svetlo, je stará známa vec. Ale pravdou je to aj to, že kamene milujú ženy. Teda veľmi lyricky povedané. Pretože tie nepekné, žlté, perforované a piesok pripomínajúce „kamene“, ktoré sa nevytvoria v hlbinách zeme, ale v útrobách ľudského tela, sa častejšie vyskytujú u žien ako u mužov. Až štyrikrát. Čo však neznamená, že pánov netrápia.

Zlcove kamene

Všetci sme v ohrození

Imúnny voči problémom, ktoré sprevádzajú veľké bolesti a riadne starosti s jedením a fungovaním vôbec, nie je nikto. Ani ten, kto už patáliu so žlčníkovými kameňmi prekonal, ani ten, kto vôbec netuší, aké muky postihnutý prežíva. Pretože pri súčasnej väčšinovej (ne)životospráve sú šance „vyrobiť“ si vlastné kamienky vysoké.

Však sa len pozrite na rizikové faktory pre vznik žlčových (inak sa im hovorí aj cholesterolových) kamienkov: strava s vysokým obsahom cholesterolu a nasýtených mastných kyselín, obezita, prudké zmeny hmotnosti, tehotenstvo, dlhodobé vynechávanie raňajok, poruchy metabolizmu tukov a choroby ako cukrovka či cirhóza pečene. Tak ako, ste teoreticky ohrození? V tom prípade zachovajte paniku a radšej čítajte ďalej. Budú to riadky pre zdravie.

Zlcove kamene

Žlč nie je na hnev

Nevedno, prečo vzniklo slovné spojenie, ktoré dáva dokopy žlč s hnevom. Lebo žlčovitý (nonstop nahnevaný, ufrflaný a vždy vybuchnúť pripravený) človek nemá so žlčníkom, žlčou a jej funkciou nič spoločné.

„Žlčník je zásobárňou žlče, ktorá pomáha tráveniu a vstrebávaniu tukov a látok v tukoch rozpustných, napríklad vitamínov a navyše spolu so šťavou slinivky brušnej neutralizuje žalúdočné tráviace šťavy, čím chráni črevo pred poškodením alebo samonatrávením,“ vysvetľuje MUDr. Martin Hrabala, gastroenterológ z Fakultnej nemocnice v Trenčíne. „Žlč sa potom, ako niečo zjeme, na nervový popud vylúči zo žlčníka do tenkého čreva a tam robí svoju robotu. Kamienky, odborne nazývané cholelitiáza, vznikajú v žlčníku zrážaním jednotlivých zložiek žlče okolo drobného jadierka, ktoré môže vzniknúť kryštalizáciou niektorej zo zložiek žlče, najčastejšie cholesterolu. Okrem neho žlč tvoria fosfolipidy, žlčové kyseliny, voda a farbivo bilirubín.“ Vyzrážané kryštály dráždia sliznicu, tá je potom náchylnejšia na bakteriálne infekcie – baktérie sa často nachádzajú najmä v žlči žien – a to je začiatok vzniku zápalu žlčníka, teda cholecystitídy alebo inak povedané, bolestivej a nepríjemnej patálie.

Možno ste v hre

Mnoho ľudí však ani nevie, že nejaké žlčníkové kamienky má. Sú to jednoducho šťastlivci, ktorí žijú svoj život bez kolikových záchvatov, keď prudká bolesť pichá pod pravou stranou rebier a vystreľuje až kamsi do pravej lopatky na chrbte alebo pravej dlane a bez zvracania. Možno ste v hre aj vy. Nechceme maľovať čerta na stenu, to ani náhodou. Ale keby vás začalo náhodou príšerne pichať pod rebrom alebo by vás začali trápiť problémy s trávením, sprevádzané nafukovaním, grganím, nechutenstvom a bolesťami brucha, možno ste o kamienok bohatší…

„Keď sa počas záchvatu niektorý kamienok uvoľní zo žlčníka, môže upchať výtok žlče do tenkého čreva, čo spôsobuje ešte silnejšie bolesti a následne vzniká ikterus, žlté zafarbenie kože, slizníc a očných bielok. Ak pacient nevyhľadal lekára do tohto momentu, tak v tomto štádiu je najvyšší čas,“ upozorňuje lekár.

Žlčníkové kamene sa odstraňujú chirurgicky (pokiaľ to situácia dovoľuje, lekári dávajú prednosť laparoskopickému zákroku), ale mnoho ľudí sa lieči aj alternatívne. Niektorí úspešne, iní nakoniec aj tak skončia na operačnom stole. Nech sa liečia tak či onak, platí, že si musia dávať pozor na životosprávu, pretože odstránenie kameňov z tela neznamená, že sa nemôžu vytvoriť ďalšie. Pred cholelitiázou chráni jedine prevencia.

Liečivá voda a spol.

Čo znamená, že okrem vhodných a nevhodných potravín treba dbať na pitný režim. Osvedčila sa napríklad japonská metóda ranného pitia: hneď po prebudení, ešte pred umytím zubov, treba vypiť jeden až dva poháre vody, potom príde čas na hygienu zobov, ale čas raňajok by mal byť až polhodinu po prvom poháriku. Samozrejme už spomínanej vody. Pri prevencii a liečbe problémov so žlčníkom lekári odporúčajú minerálnu vodu zásaditého charakteru, ktorá má vysoký obsah hydrogénuhličitanov a sodíka, čo pomáha nielen pri prevencii a liečbe žlčových kameňov, ale navyše neutralizuje žalúdočné kyseliny a podporuje činnosť čriev, čo je pri patálii s kamienkami veľmi dôležité.

Okrem výrazného obmedzenia tukov a cukrov (pozor najmä na fruktózu!) by ste mali zvážiť aj užívanie antikoncepčných tabletiek a nadmerných dávok vitamínu B, naopak neoplatí sa nezanedbávať vlákninu a vitamín C – pri pokusoch na zvieratách sa dokázalo, že jeho nedostatok pravidelne vedie ku vzniku žlčníkových kameňov. Na svedomí ich však môže mať aj skrytá alergia na potraviny (napríklad na vajíčka). A raňajkujte. Lebo počas noci sa žlč zahustila a ak sa žlčník dobre nevyprázdni, podmienkou čoho sú dobré raňajky, žlč sa začne koncentrovať a vytvárať kryštáliky – čo je vlastne diaľnica vedúca k žlčníkovým kameňom.

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach