Nevysvetliteľná neplodnosť

Test odhalí poruchy v DNA spermií, ktoré doposiaľ zostávali neodhalené!

Čoraz viac mladých párov trpí problémami s neplodnosťou. Niekedy je vysvetlenie tohto problému ľahké a lekári naň prídu čoskoro, inokedy pátranie po dôvode trvá veľmi dlho, až nakoniec môže byť problém uzatvorený ako neplodnosť z nevysvetliteľného dôvodu. Samozrejme, ešte stále nie sú preskúmané všetky dôvody na neplodnosť, Jasné je však jedno: za osemdesiat percent prípadov nevysvetliteľnej neplodnosti môže zlá kvalita mužových spermií.

neplodnosť

Problémom je stav mužov

Isto, aj ženy často trpia príčinami, ktoré vedú k neplodnosti, avšak tieto príčiny sú podstatne ľahšie odhaliteľné, ako problémy mužov. Navyše, lekári niekedy pátrajú najskôr po príčinách neplodnosti na strane ženy, až potom na mužovej. Ďalším dôvodom je fakt, že my pravidelne absolvujeme návštevu odborníka, a prípadné problémy sú zväčša včas zachytené. U žien je za poruchou plodnosti často skrytá cysta na vaječníku, hormonálny problém, upchaný vajíčkovod alebo iný zdravotný problém. Výnimkou však nie sú ani prípady, keď je má obmedzenú plodnosť alebo problémy s plodnosťou muž aj žena.

Poškodenie DNA

U mužov ide takmer výhradne o kvalitu spermií. Pod týmto vyjadrením sa však môže skrývať množstvo vlastností spermií, potrebných na oplodnenie. Napríklad pohyblivosť spermie, rýchlosť pohybu, dĺžka bičíka, ale aj poškodenie DNA spermie. Liečbu neplodnosti potrebuje z roka na rok viac párov a stále zostáva faktom, že za väčšinu problémov môžu spermie, a to najmä škody na DNA spermií. Žiaľ, ide o veľmi ťažko stanoviteľnú a odhaliteľnú príčinu.

neplodnosť

Test odhalí neodhalené

Zmenu by mal zabezpečiť nový test, ktorý bol vyvinutý nedávno. Je určený práve na detekovanie stavu spermií a rozsahu poškodenia. Odborníci veria, že v praxi bude tento test znamenať nielen vysvetlenie problému s neplodnosťou páru, ale aj väčšiu šancu na úspech liečby. Kvalita spermií sa totiž doposiaľ najčastejšie hodnotí pod mikroskopom na základe ich tvaru, rýchlosti pohybu a koncentrácie v ejakuláte. Nový test odchytí aj malé chybičky v DNA spermie. Muž, ktorý má takto poškodené spermie, má podstatne nižšiu pravdepodobnosť, že oplodní ženu ako muž so zdravými spermiami a ak sa mu to aj podarí, je väčší predpoklad, že žena potratí.

Nevysvná neplodnosť

Odborníci tvrdia, že 80 percent prípadov nevysvetliteľnej neplodnosti sú vlastne prípady vysoko poškodenej DNA spermií. A koľko je párov, ktorým lekári neoznámili príčinu neplodnosti, respektíve, ktorých prípad bol uzavretý ako nevysvetliteľná neplodnosť? Približne tretina zo všetkých neplodných párov. Tieto páry navyše do zistenia príčiny investujú nielen množstvo času, ale aj peňazí. Niektoré z nich sú navyše investované úplne zbytočne. Pri problémoch s DNA spermií totiž nepomôže zväčša ani vnútromaternicové oplodnenie.