4 nevyhnutné zložky vyváženého tréningového plánu

Zistite, čo vám chýba v rámci tréningovej rutiny a prispôsobte ju svojmu telu a potrebám pre dosiahnutie lepších výsledkov. Každý z nás má svoje vlastné potreby a ciele, ktoré môžu byť rôzne. Personalizovaný prístup k tvorbe tréningového plánu je preto najlepším riešením. Sami sa môžete rozhodnúť, akú časť plánu budú tvoriť konkrétne typy tréningov na základe toho, čo potrebujete a čo vám vyhovuje.

Vyvážený prístup je najlepším spôsobom, ako dosiahnuť aktívny zdravý životný štýl. Správne štruktúrovaný tréning pomáha zlepšiť celkové výsledky a môže tiež pomôcť predchádzať zbytočným zraneniam. Svoje ciele tak dokážete dosiahnuť skôr a lepšie. Všetci máme svoje obľúbené aj neobľúbené cviky. Ak si cvičenie prispôsobíte tomu, čo vás baví, ľahšie si udržíte motiváciu a odhodlanie dosiahnuť čo chcete.

Štyri zložky vyváženého tréningového plánu, na ktoré by ste mali myslieť:

1. Strečing

Pravidelný strečing vám dodá väčšiu fyzickú istotu. Zároveň vám pomôže byť vnímavejší k držaniu vášho tela. Medzi ďalšie výhody patrí zlepšenie stability kĺbov, ako aj pružnosti svalov a tiež uvoľnenie svalového napätia. Dynamický zahrievací strečing a statický strečing po cvičení nemusí trvať viac ako 10 minút, ale aj tak pocítite výrazný rozdiel. Dbajte na to, aby každé cvičenie začínalo rozcvičkou a končilo relaxačným strečingom.

2. Kardio

Aktivity zamerané na kardiovaskulárny systém prospievajú vášmu srdcu a pomáhajú spaľovať nadbytočné kalórie. Srdce je sval, takže pravidelné cvičenie môže zlepšiť jeho výkonnosť. Ak sa pravidelne venujete kardio cvičeniu, vaša pokojová srdcová frekvencia sa zníži, čím prospievate vášmu zdraviu z dlhodobého hľadiska. Na výber máte mnoho aktivít, k najobľúbenejším patrí chôdza, beh, bicyklovanie, tanec alebo plávanie, ale vhodná je aj akákoľvek aktivita, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu.

3. Sila

Zaradením silových cvičení do svojho tréningového plánu môžete čoskoro spozorovať zmeny vo svojom vzhľade ako aj v tom, ako sa cítite. V ideálnom prípade dochádza k úbytku prebytočného telesného tuku a získaniu svalovej hmoty, čo je nie len prospešné z estetického hľadiska, ale vaše telo bude schopné takisto efektívnejšie spaľovať kalórie. Čím je v tele v porovnaní s tukom viac svalovej hmoty, tým viac kalórií spotrebuje na svoje bežné fungovanie. Rast svalov možno stimulovať pravidelným cvičením s vlastnou váhou, ako aj s činkami či závažiami. Silový tréning 3- až 4-krát týždenne v kombinácii so stravou bohatou na bielkoviny vám môže pomôcť dosiahnuť požadované výsledky.

Mohlo by vás zaujímať

Kľúčové výhody silového tréningu

Či už máte plno energie ako starý rodič, rodič, mileniál alebo ste len na prahu dospelosti, každý môže profitovať z pravidelného silového tréningu. Väčšina ľudí sa… Čítaj ďaľej

4. Vytrvalosť

Pravidelná fyzická aktivita dokáže posilniť vaše svaly a zlepšiť vašu celkovú vytrvalosť. Pri cvičení musí telo do tkanív dodávať kyslík a živiny pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Keď vaše srdce a pľúca pracujú efektívnejšie, máte každý deň viac energie. Kardiovaskulárnu vytrvalosť môžete zlepšiť postupným predlžovaním tréningov a svalovú vytrvalosť zvýšením záťaže a počtu opakovaní pri silovom tréningu. Je dobré zaradiť aspoň jeden tréning týždenne venovaný budovaniu vytrvalosti.

Tip na záver:

Počas experimentovania s rôznymi tréningovými aktivitami je dobré viesť si denník. Ľahko sa tak aj v budúcnosti budete vedieť vrátiť k svojej ideálnej kombinácii, keďže to budete mať všetko prehľadne zapísané.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach