Chcete začať s behom? Teraz je na to ideálny čas

Už dlhší čas premýšľate nad tým, že začnete pravidelne behať? Zatiaľ čo v zime na to neboli ideálne podmienky, na jar je to úplne inak. Práve teraz je najvhodnejší čas začať. A že neviete, ako na to? Poradíme vám. 

začať s behom

Beh je naozaj nenáročný šport. Môžete ho praktizovať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Prináša množstvo zdravotných benefitov – posilňuje srdce a cievny systém, znižuje krvný tlak, zrýchľuje metabolizmus a znižuje nadváhu. Pri behu sa vyplavujú endorfíny, vďaka ktorým sa vám zlepší nálada aj po totálne nevydarenom dni. Ak ste sa teda rozhodli práve pre tento šport, urobili ste dobre. Ako však začať?

1. Zmotivujte sa

Začiatky pri behu bývajú ťažké. Ak vám však nechýba správna motivácia, bude to oveľa jednoduchšie. Položte si otázku, prečo vlastne chcete behať. Pre niekoho je podstatné získanie kondície či zbavenie sa nadbytočných kilogramov. Pre iného zas to, že si vyvetrá hlavu a zrelaxuje. Najdôležitejšie je však to, že to robíte pre seba. Športujte teda tak, aby vás to naozaj bavilo a nie, aby sa beh pre vás stal nezvládnuteľnou záťažou. 

2. Na rade je rozcvička

V žiadnom prípade nezačínajte beh bez poriadnej rozcvičky. Pri záťaži by totiž mohlo dôjsť natiahnutiu alebo roztrhnutiu svalov. Pred behom teda rozhýbte celé telo, svaly a šľachy poriadne ponaťahujte a telo dostatočne rozohrejte. Strečing je následne potrebný aj po behu, aby sa svaly uvoľnili. Strečingu po behu venujte najmenej 10 – 15 minút. 

3. Začnite pozvoľna

Ak s behom len začínate, zvoľte mierne, tzv. konverzačné tempo – teda tempo, pri ktorom by ste sa vedeli rozprávať. Na začiatok vám stačí menej ako pol hodiny. Ak to nezvládnete vkuse, striedajte beh a chôdzu – najskôr tri minúty beh, potom dve minúty chôdza a opakujte, kým neprejde 20 – 30 minút. Dôležité je však nezastať. Ak vaša kondícia nie je práve v najlepšom stave alebo máte nadváhu, nemusíte začať behom, ale napríklad rýchlou chôdzou či jazdou na bicykli. 

4. Behajte pravidelne

Ak sa chcete v behu zlepšovať, je dôležité, aby ste boli trpezlivý a behali pravidelne a súvisle. Na začiatok je vhodné, ak budete behať 2-3 krát týždenne po dobu 30 minút. Organizmus si postupne zvykne na záťaž, a postupne môžete čas behu predlžovať, prípadne pridáte jeden beh týždenne navyše. Postupom času zbadáte progres a beh sa stane neoddeliteľnou súčasťou vášho života. 

5. Prispôsobte jedlo a pitný režim

Aby ste sa vyhli žalúdočným problémom a pichaniu v boku, minimálne dve hodiny pred behaním nejedzte. Po behu by ste mali jesť najskôr po pol hodine. Pred behom sa poriadne napite – ak nebeháte dlhšie ako hodinu, vodu so sebou brať nemusíte. Ak potrebujete piť, pite len po malých dúškoch. 

6. Zvoľte správnu obuv

Mnohí začínajúci bežci majú tendenciu podceňovať výber obuvi. Nekupujte si tenisky podľa vzhľadu, ale podľa funkčnosti. Kvalitná bežecká obuv totiž tlmí nárazy, čím sa vám postará o kĺby a chrbticu a pomáha tiež predchádzať možným zraneniam. 

Odporúčame vám zájsť do športového obchodu, kde vám zmerajú nášľap a odporučia vám vhodnú obuv. Vyskúšajte si niekoľko druhov a zistite, aký strih a výplň vám sedia. Prečítajte si recenzie. Pokiaľ nie ste profík, určite nepotrebujete najdrahšie športové novinky. Postačia vám priemerné, avšak kvalitné tenisky, ktoré sú určené priamo na beh. 

Náš tip: Vždy sa dá zohnať kvalitná bežecká obuv za prijateľné ceny. Stačí použiť naše zľavové kupóny, napríklad zľavový kupón Sportisimo

7. Vyberte vhodné oblečenie

Na behanie je vhodnejšie funkčné oblečenie ako napríklad bavlnené. Bavlnené oblečenie totiž ľahko prepotíte a bude vás chladiť, zatiaľ čo funkčné oblečenie vám beh spríjemní. Ak je vonku chladnejšie, oblečte si termobielizeň, ktorá zabráni prechladnutiu, keď sa spotíte. Cena takéhoto oblečenia je síce o niečo vyššia, ale táto investícia sa vám určite oplatí.

Náš tip: Ušetriť sa dá aj pri kúpe športového oblečenia. Využite náš Gymbean kupón a uplatnite si zľavu na štýlové fitness oblečenie z kvalitných materiálov. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach