Kukuričný olej proti cholesterolu

Aj vy máte problém so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi?

Ak áno, určite ste až donedávna počuli, že na prípravu tých najzdravších jedál je vhodný olivový olej. Podľa poslednej štúdie, ktorú robili vedci v Amerike, sa však potvrdilo, že lepšie výsledky v boji s cholesterolom má kukuričný olej. Okrem toho je bohatý na na vitamíny B, C a D, draslík a koenzým Q 10. Veľmi dobré účinky boli preukázané aj proti zácpe, pri zadržiavaní vody v tele, ale aj pri problémoch s vlasmi, či pleťou.

Kukuričný olej

Trápenie s cholesterolom

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je strašiakom mnohých z nás. Jej hodnoty často ovplyvňujú dedičné faktory, ale u mnohých aj nadváha, nesprávna výživa, nedostatok pohybu… Jeho zvýšenú hladinu môže ovplyvňovať konzumácia tučných jedál, ale aj tučných mliečnych výrobkov, údenín, či čokolády. Strava bohatá na ovocie, zeleninu, strukoviny, ryby a rastlinné oleje s nenasýtenými mastnými kyselinami pomáhajú hladinu cholesterolu udržiavať alebo znižovať.

Skvelé účinky kukuričného oleja

Pri pokuse, ktorý americkí vedci robili s 54 ženami a mužmi, sa ukázalo, že polovici pokusných osôb, ktorým vedci denne podávali 4 polievkové lyžice kukuričného oleja, klesla  po 21 dňoch hladina zlého cholesterolu v krvi až o 11 % a celkového cholesterolu o 8,1 %. Na rozdiel od toho, skupine ľudí, ktorým sa v tom istom čase podávali denne po 4 polievkové lyžice olivového oleja, klesol zlý cholesterol len o 3,5 % (celkový o 1,8 %).
Podľa vedcov je to aj preto, lebo kukuričný olej obsahuje 4x viac fytosterolov, ktoré znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi. Napriek tomu by na  našom jedálnom lístku naďalej nemal chýbať ani olivový olej, pretože má mnohé priaznivé účinky na zdravie.