Nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj kedy to jeme!

Ak chceme zostať zdraví a štíhli, mali by sme vedieť, že každé jedlo má svoj správny čas konzumácie.  Inými slovami, nie je jedno, aké jedlo kedy zjeme. Nepravidelné časy stravovanie vedú k vysokému krvnému tlaku a obezite.

Tu je návod, čo a kedy by sme mali jesť a piť, aby sa naše telo cítili dobre a bolo zdravé:

čo jeme

7.00 h  voda

Kofeín, ktorí si mnohí dávame do tela ráno ako prvú vec, rozhodne nie je tým najlepším začiatkom dňa. To prvé, čo naše telo a špeciálne mozog potrebuje ráno je voda. Mozog sa skladá zo 74 percent vody a potrebuje rehydratáciu hneď po prebudení. Doprajte si ráno 250 ml vody s citrónovou šťavou a pomôžete pečeni odstrániť toxíny.

8.00 h  raňajky zo sacharidov a bielkovín

Ak konzumujeme sacharidy, raňajky sú najvhodnejší čas na ne. Takto ich telo dokáže do večera spáliť. Navyše, ak si na raňajky vyberieme zdravé sacharidy, pomôžu nám udržať hladinu cukru v krvi na rovnakej úrovni. Odporúčanými raňajkami je ovsená kaša s gréckym jogurtom a mliekom. Bielkoviny vás zasýtia.

9.00 h káva

Teraz je čas na kávu, nikdy nie nalačno. Riskujeme preťaženie nervového systémy, nervozitu, podráždenosť a rovnako aj podráždenie trávenia.

10.00 h tekvicové semiačka

Za hrsť tekvicových semiačok nás zbaví chute na sladké. Sú bohaté na zinok, vitamín B a odrazia sa aj na kráse našich vlasov, nechtov, pokožky.

11.00 h zeler

Stres z pracovného dňa zvyšuje krvný tlak. Zeler obsahuje draslík, ktorí pomáha znižovať hladiny sodíka, čo je znakom vysokého krvného tlaku a stresu. Je skvelým zdrojom vlákniny.

12. – 13.00 h     lososový šalát

Chutný a zdravý obed v podobe šalátu s lososom zlepšuje pamäť, bdelosť, sústredenie. Zelenina je plná vitamínov a vlákniny, ktorá zvýši rýchlosť metabolizmu.

14.00 h čučoriedky

Bobuľové ovocie je veľmi prospešné pre srdce a cievy a je pomocníkom pri chudnutí, obsahuje množstvo antioxidantov. Nikdy ho nejedzme priamo pri obede, lebo začne kvasiť, počkajme dve hodiny. O hodinu na to, si môžete dopriať banán, ktorý má protistresový účinok.

16.00 h smoothie z červenej repy a zázvoru

Toto smoothie nás nabije energiou, ktorú na konci pracovného dňa určite potrebujeme. Rozšíri cievy, zvýši prekrvenie, osvieži. Ak v tomto období cvičíme, zoberme si do posilňovne sušené ovocie.

18.00 h pohár piva

Pivo má upokojujúce účinky, podporuje trávenie. Stačí jeden pohárik.

19.00 h špargľa

Má vysoký obsah vitamínu E a ďalšie látky, ktoré podporujú chuť na sex a vzrušenie.

20.00 h morčacie mäso s fazuľou

Ak sme prišli z cvičenia alebo ešte cítime hlad a plánujeme byť dlhšie hore, môžeme si dopriať kúsok morčacieho mäsa s čiernou fazuľou. Doplníme bielkoviny, svaly sa budú lepšie regenerovať.

22.00 h pohár vína

Pohár vína pred spaním zlepšuje spánok. Nie viac, to by malo opačný efekt.

23.00 h čerešne

Ak napriek pokročilému času potrebujeme občerstvenie, doprajme si čerešne. Obsahujú melatonín, hormón, ktorý vyvoláva spánok.

-sz-