Preboha, prečo stále priberám…?!

stále priberámAj vy máte pocit, že priberáte bez zjavnej príčiny? Žeby zo vzduchu? To určite nie – skutočným vinníkom často býva stres. Vďaka nemu si totiž ani nestíhame uvedomiť, čo vlastne jeme a koľko sme toho už stihli do seba bezmyšlienkovite nahádzať. Ešte horšie je to, ak sa za život plný stresu neustále odmeňujeme rôznymi maškrtami a pochúťkami, vďaka ktorým, bohužiaľ, zase len priberáme…

Veci, ktorým nevieme odolať…
Možno si to ani neuvedomujeme, ale aj také zdanlivo nevinné veci, ako je napríklad pohár džúsu, alebo šálka kávy s cukrom, sú veľmi kalorické. Napríklad taký pohár džúsu obsahuje asi 430 kilojoulov, čím svojmu telu dodáme energiu asi takú, akoby sme zjedli jeden rožok. Ak holdujeme bielej káve a navyše si ju ešte aj osladíme a doprajeme si denne dve šálky, doprajeme si energiu ďalších 420 kJ, a to sme pritom ešte nič nejedli! No a ak by sme sa rozhodli, že ani veľmi nie sme hladní, ale budeme popíjať džúsik, nemali by sme to veľmi preháňať, pretože liter džúsu sa kaloricky už môže rovnať normálnemu teplému jedlu…
Medzi nápojmi sú však ešte oveľa väčšie kalorické bomby – napríklad také tmavé pivo desinka nám dodá okolo 630 kJ, pohár koly okolo 430 kJ, pohár sladkého červeného vínka asi 700 kJ a obľúbená kávička latté tiež okolo 730 kJ…

Len tak rýchlo niečo pod zub…
Ani také rýchle občerstvenie, za ktorým si len tak narýchlo zbehneme do bufetu – s tým, že nebudeme obedovať, pretože si dáme len niečo malé –  nie je v tom nevinne: Dva obložené chlebíky s chutným majonézovým šalátom (prípadne obľúbné ruské vajce s pečivom! nám dodá okolo 1600 kJ, obložená bageta, ktorú si kúpime v bufete, nám podľa toho, aká je bohatá, dodá 2000 – 3700 kJ, vyprážané hranolky (stačí len 100 g) skrývajú takmer 4000 kJ, no a ak si ku nim zahryzneme ešte aj nejaké vyprážané kuracie nugetky, môže sa nám toto číslo zdvojnásobiť. V prípade, že bude nugetiek ešte viac , hodnoty kilojoulov sú desivé! Samozrejme, že k jedlu si chceme dať ešte nejaký nápoj, alebo omáčku, takže hodnoty kilojoulov rastú ako divé.  V prípade, že si takúto maškrtu doprajeme iba občas, určite sa nič nestane, ale ak by sme sa hodlalaí týmto spôsobom stravovať častejšie, je to nielen nezdravé, ale čoskoro to aj zistíme na svojej váhe.

Malé sladké odmeny
Život väčšiny z nás je zvyčajne plný stresu, a tak neraz na jedlo ani nemáme pomyslenie – nečudo, veď komu by chutilo jesť, keď nestíha? Keď však prvotný stres opadne, ozve sa obrovský hlad a pokles energie. No a vtedy máme tendenciu odmeniť sa nekontrolovateľným prísunom potravín – zvyčajne veľmi nezdravých, alebo si dáme niečo sladké, upokojujúc sa tým, že je to dobré na nervy a že si to predsa zaslúžime… Je jasné, že to zvyčajne dosť preženieme, pretože ak pracujeme v kancelárii, kde prevažne sedíme, nemusíme doplniť toľko eneegie, ako keby sme vykonávali ťažkú fyzickú prácu, ale keďže sme už riadne vyhladovaní, pojeme všeličo hlava – nehlava.

Aj vy sa nemáte kedy najesť, a napriek tomu priberáte?
Niekto sa nemá kedy najesť ráno, ďalší nejedia celé dopoludnie a niekto pravidelne vynecháva obed a odkladá ho až ne večerné hodiny. Výsledný efekt však býva zradný: namiesto toho, aby sme chudli, často sa stáva, že môžeme ešte aj pribrať! Ak neustále odkladáme jedlo na neskôr, dávame telu signál, alebo priam povel na to, aby si ukladalo energiu do zásoby… No a ak to potom, keď už konečne máme čas v pohode sa najesť, znovu preženieme typom i množstvom jedla, kilá nám utešene pribúdajú. Tajomstvo úspechu spočíva v tom, aby sme – ak už máme taký spôsob života, že sa nestíhame riadne a načas najesť – aby sme si jedlo pripravili do škatuľky a mali ho so sebou hoci  aj na pracovisku, keď príde čas obeda a my nemáme kedy ísť do jedálne. Nemusie to byť žiadne zložité jedlá a nemusia to byť ani žiadne veľké porcie, ale tajomstvo úspechu spočíva v tom, aby sme energiu z jedla získali v pravý čas a aby sme mohli pokojne pracovať ďalej. Ak nechceme konzumovať teplé jedlo, môžeme si dopriať zdravé zeleninové šaláty, syry, chudé mäso, rybu a podobne. Inšpirácií na vytvorenie takýchto škatuliek so zdravým a chutným jedlom je v knihách i tlači viac než dosť.  Výsledok bude taký, že naše telo si prestane odkladať energiu do zásoby a nám sa nebude stávať, že nás prepadne vlčí hlad a potom nahádžeme do seba všetko, čo nám padne pod ruku. Mimochodom, práve v tomto spočíva aj tajomstvo úspechu mnohých „škatuľkových diét“, ktoré pamätajú na to, aby sme mali vhodné jedlo vždy poruke a aby sme nemali potrebu v strese pojedať rôzne keksíky alebo iné maškrty, či behať do bufetu, dať si niečo malé pod zub.
Ak však máte pocit, že takéto zlozvyky nemáte a že sa stravujete zdravo a primerane, a napriek tomu priberáte, je najvyšší čas obrátiť sa na lekára a poradiť sa s ním. Je celkom možné, že je to signálom nejakého ochorenia, ktoré treba diagnostikovať a liečiť.  To najhoršie, čo by ste mohli pri pohľade na stúpajúcu ručičku na váhe urobiť je to, že by ste iba rezignovane mávli rukou…!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach