Správne jedzte, dobre spite

Dopriať si kvalitný nočný spánok by mala byť jedna z najprirodzenejších vecí na našom dennom harmonograme.  No súčasný rýchly životný štýl a nabitý denný program nás núti nesprávne sa stravovať, pričom tieto získané zlé stravovacie návyky negatívne ovplyvňujú kvalitu nášho spánku.

Správne jedzte

Potraviny ovplyvňujú náš spánok

Keď sme zaneprázdnení, máme tendenciu jesť menej počas dňa a viac ako je potrebné večer. A to je presne opak toho, čo by sme mali robiť. Boli by ste prekvapení ako niektoré potraviny môžu ovplyvniť náš spánok. Potraviny, ktoré obsahujú veľa proteínov stimulujú produkciu chemických látok v mozgu, ktoré nás udržiavajú v bdelom stave. Veľké porcie takýchto jedál, skonzumovaných pred tým ako si ľahneme do postele môžu viesť k nechutenstvu a páleniu záhy, čo nám na kvalite spánku určite nepridá.

Potraviny s nízkym obsahom tuku a vysokou hodnotou sacharidov strávime rýchlejšie. Navyše stimulujú produkciu rôznych chemických látok v mozgu, ktoré nám pomáhajú uvoľniť sa a uľahčujú zaspávanie. Preto by sme si proteíny mali dopriať na raňajky a obed, čím si zabezpečíme energiu na celý deň a sacharidy by sme si mali odložiť na večeru pre lepší spánok.

Káva pred spaním?

Ďalšia veľká chyba, ktorú robíme je pitie kávy pred spaním. Ako určite viete, kofeín je stimulant a preto šálka kávy pred spaním nie je najlepší recept na zdravý spánok. Káva a alkohol ho môže narušiť, aj keď môžete byť schopný zaspať, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete počas noci budiť. Preto môže byť ťažšie dosiahnuť najhlbšiu časť spánku- hladinu, v ktorej si najviac oddýchneme. Takže aj po ôsmich hodinách spánku môžete byť ráno stále unavení. Navyše sa zvyšuje šanca, že budete musieť v noci vstávať, aby ste išli na toaletu, keďže kofeín a alkohol pôsobia ako diuretiká.

Či už si zajete niečo pred spaním alebo nie, to ako to ovplyvní Váš spánok závisí na Vašich obvyklých zvykoch. Ak si dáte niečo malé a ľahké (a čo najskôr), tak je to v poriadku ak cítite, že Vám to pomôže zaspať a môžete si dovoliť zopár kalórií navyše.  Jedlá, bohaté na vápnik ako mlieko a jogurty sú skvelou voľbou, pretože pomáhajú svalom relaxovať.

? Doprajte si ľahkú večeru, v ktorej by nemal chýbať šalát, zelenina, ovocie, celozrnné pečivo a strukoviny. Napríklad miska šošovicovej polievky so šalátom a nejaké ovocie ako dezert.

?Ak viete, že kofeín Vás udržiava v bdelom stave, vyhnite sa nápojom, ktoré ho obsahujú aspoň 6-8 hodín pred tým ako si ľahnete do postele.

?Udržujte príjem alkoholu v rozumných hraniciach, aby ste sa vyhli narušeniu spánku.

?Pite väčšie množstvo tekutín počas dňa a večer znížte ich príjem. Ak večer užívate nejaké lieky, zapite ich len malým množstvom vody.

?Ak pociťujete hlad pred tým ako idete spať, zjedzte niečo čo má vysoký obsah vápnika, aby ste tak pomohli svojim svalom oddýchnuť si. Pohár teplého mlieka je preto z veľmi dobrého dôvodu prastarý liek na nespavosť.

-sb-