Sumac: Nová superpotravina pre zdravie

Kurkuma nie je jediné korenie, ktoré má pozitívne vlastnosti pre naše zdravie. Najnovším znovuobjaveným hitom je sumac. Staroveká bylina s rubínovo červenými bobuľami má domov na Blízkom východe. Je načase spoznať ju o prizvať do svojich kuchýň.

superpotravina pre zdravie
www.shutterstock.com

Korenie sumac, superpotravina pre zdravie, sa získava z rozdrvených a sušených bobúľ. Vznikne krásne sfarbený prášok. V Ázii sa sumac často používal ako náhrada citróna, pretože má pikantnú kyslastú chuť. Používajú ho ako príchuť do kebabov, rýb, kurčiat. Mnohí kuchári ho používajú ako tajomnú ingredienciu a sumac pridávajú aj do šalátov, ryžových jedál, mäsa. Dnes je veľmi populárna zmes sumacu, oregana, tymiánu, sezamových semien a majoránky. Vďaka výraznej farbe je obľúbeným korením omáčok a dresingov.

Korenie proti zápalu

Prečo by mal byť superpotravina pre zdravie? Sumac je jedným z najsilnejších protizápalových korení. Je nabitý antioxidantmi a má schopnosť neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, srdcové choroby a príznaky starnutia.

Sumac je tiež prospešný pre pacientov s cukrovkou 2. typu. Štúdie ukázali, že denný príjem sumachu počas troch mesiacov zníži riziko kardiovaskulárnych chorôb u ľudí s diabetom 2. typu.

Ako ho použiť?

Ako použiť sumac pri varení? V prvom rade zahoďme obavy a naberme odvahu toto pre nás netypické korenie používať v domácej kuchyni. Tento prírodný liek môžeme najskôr použiť namiesto citróna, citrónovej šťavy, kôry alebo octu. Pridajme si ho do šalátov, hummusu, marinád. Okoreňme ním domáce čipsy zo sladkých zemiakov alebo grilovanú zeleninu. Spestrime ním miešané vajcia.

Skombinujte ho s mätou

Sumac skvele chutí v kombinácii s mätou. Takto sa používa v iránskej a v arabskej kuchyni, kde je sumac s mätou prísada do dressingu. Zaujímavú chuť dostaneme, ak do olivového oleja vložíme lístky mäty, bazalky alebo oregana a pridáme trošku sumacu. Dobre pretrepme a nechajme aspoň týždeň lúhovať. Použite na zeleninové šaláty alebo studenú kuchyňu.