Zdravé semienka

Semienka sú bohaté na zdravé rastlinné tuky a výživné látky. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo by nemali chýbať v strave každého z nás.

Viete, na čo všetko sú semienka dobré?

Zdravé semienka

Sézamové semienka k mäsku aj do šalátu

Zdravé semienka

Drobné sézamové semiačka sp bohaté na vlákninu, vápnik a horčík. Sú vhodné pri redukcii hmotnosti, pretože vlákninou nás zasýtia  a navyše, dodajú telu vitamíny. Bojujú proti srdcovým chorobám, znižujú krvný tlak a prispievajú k správnej hladine cholesterolu. Či už siahnete po týchto semienkach ako po surových, alebo tepelne spracovaných, vedzte, že dobre chutia  aj opražené na panvici, v marináde s mäsom, či len tak nasypané na šaláte. Okrem toho, môžeme si dopriať aj výživný sézamový olej.

Ľanové semienka chutia aj liečia

Opäť sme pri skupine malých semiačok, ktoré – hoci sú drobné – zásobujú nás mnohými cennými látkami. Obsahujú napríklad vitamín E a veľa vlákniny. Vitamín E popdporuje imunitu, ale je aj prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, kožným problémom, či proti srdcovým chorobám. Napríklad pri zápche a na lepšie vyprázdňovanie, ako aj pri žalúdočných vredoch sa odporúča konzumácia tohto maličkého pomocníka. Hovorí sa aj o jedení ľanových semienok v súvislosti s prevenciou rakoviny. Vhodné sú a dobre chutia napríklad aj v jogurte, ale takisto ich možno kombinovať aj s cereáliami – napríklad s ovsennými vločkami, ale aj s inými semienkami a orechmi.

Zdravé semienka

Tekvicové semienka nielen pre mužov

Na prevenciu zväčšenej prostaty môžu vplývať tekvicové semienka. Sú nielen chutné, ale aj zdraviu prospešné. Často sa objavujú v šalátoch, či na pečive alebo chlebíkoch, vďaka čomu nie je až také ťažké na ne naraziť. Sú vhodné aj pre diabetikov. Bojujú proti vysokému krvnému tlaku a podobne ako ľanové semienka, obsahujú aj tekvicové semienka vitamín E.  V jesennom období, keď pečieme tekvicu, či pripravujeme z nej rôzne pokrmy, ľahko sa po jej vydlabaní dostaneme aj k jej semienkam. Nie je však problém kúpiť si ich aj v obchode. Nezabúdajme však na to, že najlepšie sú v surovom stave, a nie pražené a solené. Ak však neodoláte pražnému variantu, lepšie urobíte, ak si ich opražíte sami doma a len mierne ich osolíte. Nezabpúdajte ani na tekvicový olej, ktorý jednoducho skombinujete s rôznymi jedlami, ako napríklad so zeleninou, ale dobre chutí aj v polievkach.

Zdravé semienka

Slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka môžeme konzumovať  surové, opražené, so šupkou aj bez nej, pridať si ich do kaše, müsli či vločiek, použiť ako posýpku na chlieb alebo pečivo, ale ajj do rôznych zeleninových či ovocných šalátov.

Zdravé semienka
  • znižujú krvný tlak a cholesterol
  • znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení
  • pôsobia upokojujúco a antistresovo
  • priaznivo pôsobia na vlasy a nechty
  • sú prospešné pri kožných problémoch
  • zlepšujú činnosť štítnej žľazy
  • pomáhajú budovať svalovú hmotu

Obsahujú vitamíny E, B1, B5, ako aj cenné minerálne látky, ako vápnik, mangán, selén, meď, železo, horčík, fosfor, ďalej antioxidanty, esenciálne mastné kyseliny, bielkoviny a kyselinu linolovú.

Semienka zo slnečnice sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia alergiou na kravské mlieko. Obsahujú totiž vysoký podiel vápnika, ktorý si takýmto spôsobom môžu alergici doplniť. Tieto semienka, rovnako ako aj slnečnicový olej, sú vhodné aj pre ľudí trpiacich na diabetes. Nemali by sme ich však konzumovať denne, pretože sú vysoko kalorické.Marhuľové jadierka nejedzte neobmedzene!

Skutočný boom zažívajú marhuľové jadierka – bojujú totiž proti rakovine. Obsahujú vitamín B 17, ktorý má protirakovinové účinky. Denná dávka je individuálna, ale odporúčaná dávka by nemala obsiahnuť viac ako 10 jadierok denne. Alternatívni liečitelia radia, že optimálne je skonzumovať denne iba toľko marhuľových jadierok, koľko zodpovedá počtu marhúľ (marhuľových plodov), ktorý by sme boli schopní za deň skonzumovať.

Foto: stock.adobe.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach