Vitamíny po expirácii: Sú bezpečné?

Výživové doplnky nie sú lacnou záležitosťou. Navyše, niekedy ich užívame len kratšie obdobie a zvyšok odložíme. Keď ich budeme potrebovať znova, môžu už byť po expirácii. Môžeme ich užiť aj vtedy?

Vitamíny po expirácii
https://stock.adobe.com

Čo sa stane, keď sú vitamíny po expirácii?

Všeobecne platí, že vitamíny a výživové doplnky majú dobu záruky, ale nemôžeme to vnímať rovnakým spôsobom, ako keď je po expirácii jedlo. Jedlo sa po uplynutí záruky stáva nebezpečným, škodlivým a skutočne môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy. Vitamíny a výživové doplnky zvyčajne neobsahujú žiadne rýchlo sa kaziace prísady.

Strácajú kvalitu a výživové hodnoty

Expirované vitamíny však nie sú, logicky, také, ako boli počas doby záruky. Čo sa v nich zmenilo? Podľa odborníkov je najčastejšie zmena v tom, že vitamíny po záruke  nebudú obsahovať množstvá uvedené na etiketách, to znamená, že sa stráca ich výživová hodnota. Ak teda zjeme vitamín po exiprácii zrejme si neuškodíme, ale ani nepomôžeme. Je to v podstatne len strata času bez akéhokoľvek efektu.

Doba záruky je vo väčšine prípadov multivitamínov a podobných výživových doplnkov okolo dvoch rokov. Ak ich budeme užívať po tomto čase, stratíme veľa výhod pôvodného produktu. Jednoducho a jasne: v prípade vitamínov po expirácii nám nikto nezaručí účinnosť ani kvalitu produktu.

Dôležité je skladovanie

Niektorí odborníci upozorňujú, aby sme vitamíny po expirácii čo najskôr odovzdali do lekárne a nepoužívali. I keď neobsahujú zložky, ktoré by mali byť škodlivé po uplynutí záruky, nikdy nevieme, kde a ako boli skladované predtým, ako sa dostali k nám, alebo či prišli do kontaktu s kontaminantmi. Kolísanie teplôt, vlhkosť, plesne môžu spôsobiť rýchlejšiu degeneráciu výrobku, a tým pádom sa môže stať potenciálne škodlivým.

Ak sa teda chystáme užívať vitamíny alebo výživové doplnky, vždy dbajme o to, aby bol prípravok v dobe záruky. Najdrahšie vitamíny sú totiž tie, ktoré nefungujú. A po expirácii dramaticky klesá ich hodnota.