Zo zvolenskej nemocnice odchádzajú prví spokojní pacienti po operácii kĺbov

Začiatkom roku 2023 spustila Nemocnica AGEL Zvolen mimoriadne žiadanú službu pre pacientov –  operácie totálnych endoprotéz – teda umelých náhrad kĺbov. Pacientov, ktorí potrebujú tento operačný zákrok, aby sa im opätovne prinavrátila predošlá kvalita života stále pribúda, čakacie časy na operáciu sú v rámci Slovenska zväčša extrémne dlhé. Nemocnica má na tieto výkony aj skvelý tím odborníkov vrátane primára, ortopéd – traumatológ, ktorý sa po 9 rokoch pôsobenia v Nemecku vrátil späť do Zvolena.

spokojní pacienti

Prvú operáciu, ktorú tento týždeň zvolenský tím špecialistov zrealizoval, absolvovala 65-ročná pacientka Katarína z obce Malá Lehota v okrese Žarnovica. „Pred troma rokmi som v zime spadla, ale nevenovala som tomu pozornosť pokiaľ mi zaberali lieky na bolesť. Postupom času však prestali účinkovať a situáciu som začala riešiť. Mala som hrozné bolesti, ako keby som tam mala šmirgeľ.  Jediným východiskom bola operácia,“ hovorí. 

„Išlo o operáciu mininvazívnej implantácie totálnej endoprotézy bedrového kĺbu. Operácia prebehala štandardne bez komplikácii, kde bol implantovaný moderný Implantát s krátkym driekom. Vďaka použitiu minivazívneho prístupu a moderného implantátu mohla pacientka chodiť už na 1.pooperčný deň,“ uviedol primár ortopedicko-traumatologického oddelenia MUDr. Michal Rybár. Výmena bedrového kĺbu, nový kolenný kĺb, trvalé riešenie obrovských a dlhotrvajúcich bolestí ramena či lakťa sú v súčasnosti jednou z najdiskutovanejších oblastí v medicíne. Vo väčšine zdravotníckych zariadení sa v dôsledku pandemického obdobia operácie stopli, a tak dnes nie sú výnimočné čakacie lehoty aj vyše roka. Nemocnica AGEL. Zvolen teda stavia na tom, že pacienti, ktorí prídu do zvolenskej nemocnice, dostanú svoj termín v priebehu pár týždňov. „Našou ambíciou je realizovať cca 350 operácií umelých náhrad kĺbov ročne,“ vysvetľuje riaditeľka nemocnice Ing. Ľudmila Veselá, MBA.

spokojní pacienti

Pre absolvovanie umelej náhrady kĺbu je stanovený presný postup. Každý z pacientov, ktorý pociťuje problémy s kolenom či bedrom musí absolvovať na základe odporučenia svojho všeobecného lekára vyšetrenie u odborníka. Tu sa zistí na základe pomocných vyšetrení napr. RTG, či ide o pokročilú artrózu. Ak je stav natoľko závažný, že už nie je možné ho riešiť inak, odborník pacientovi odporučí operáciu – náhradu poškodeného kĺbu umelým.

Výber konkrétneho druhu kĺbovej náhrady robí vždy lekár podľa stavu a potrieb konkrétneho pacienta. Po operácii pacient zostáva v nemocnici, ak nie sú komplikácie, 4-7 dní. „Ja som bola po operácii veľmi slabá, ale teším sa, že o dva, tri týždne už budem vedieť fungovať aj bez opory, ako mi povedal pán primár,“ hovorí pacientka Katarína. Životnosť umelej kĺbovej náhrady je 20-25 rokov. Napríklad umelý bedrový kĺb zbaví bolesti pri pohybe, endoprotéza umožňuje pacientovi zaradiť späť do svojho každodenného života všetky predchádzajúce bežné aktivity dokonca aj činnosť športového charakteru a vrátiť späť radosť z pohybu.

primár ortopedicko-traumatologického oddelenia MUDr. Michal Rybár

„S prístupom lekára aj všetkých sestier vo zvolenskej nemocnici som maximálne spokojná. Všetci boli nápomocný a oceňujem aj ich ľudský prístup,“ hovorí Katarína a dodáva, že po operácii bude v poriadku nielen kĺb, ale aj srdiečko je spokojné.

Výmeny kĺbov sú operácie hradené zdravotnými poisťovňami, každý pacient navyše dostane európsky endoprotetický preukaz s potvrdením, že takúto operáciu absolvoval, aby nemal problémy napríklad pri rôznych druhoch kontrol (letisko a pod.)

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach