Brezová kôra – znovu objavený dar prírody

Už od staroveku je známe, že biela časť brezovej kôry má antiseptické vlastnosti. Brezová kôra sa aplikovala na rany za účelom podpory rýchlejšieho hojenia. V starovekých ruských záznamoch sa breza odporúča na liečbu hnisavých rán, zle hojacich sa vredov, pričom sa v tekutej forme nalievala do hnisavých rán.

Môžeme povedať, že v prírode neexistuje žiadny iný strom, ktorého časti (kôra, listy, puky, miazga, drevo a fytopatogénno-parazitická huba chaga) by boli tak intenzívne používané v ľudovom liečiteľstve. Za obzvlášť efektívne sa považovali baktericídne účinky bielej časti kôry brezy pri ničení patogénov týfusu, tuberkulózy a záškrtu.

Betulín – účinná zložka brezovej kôry chráni brezy, aj ľudí

Unikátne terapeutické vlastnosti má najmä látka betulín, ktorá je významnou súčasťou brezovej kôry. Biela časť brezovej kôry zostáva biela, dokonca aj keď je samotný strom už zhnitý. Aj táto rezistencia brezovej kôry vôči pôsobeniu škodlivej mikroflóry je pripisovaná vplyvu betulínu.

Betulín je známy od 18. storočia, keď bol chemicky definovaný nemecko-ruským chemikom Johannom Tobiasom Lowitzom. Betulín je látka čisto rastliného pôvodu, ktorá dáva brezovej kôre jeho typické biele sfarbenie. Chráni brezy pred vplyvom okolitého prostredia, ako sú extrémne teploty a slnečné žiarenie a tiež ich chráni pred napadnutím škodcami.

Široké spektrum pozitívnych účinkov

Z farmakologického hľadiska sa betulínu, ktorý je dlhodobo podrobovaný výskumu, pripisujú antivírusové, antimikrobiálne, antioxidačné a protinádorové vlastnosti a pozitívny vplyv na ochranu tkanív. Tieto vlastnosti zlúčenín (betulínu, betulínovej kyseliny a ich derivátov) sú v súčasnosti skúmané aj pre predpokladaný účinok pri liečbe viacerých závažných ľudských ochorení, medzi ktoré patria aj ťažké formy herpesu, AIDS, hepatitídy a niektoré druhy onkologických ochorení.

Obdivuhodné využitie v dermatológii

Samotný betulín má široké spektrum využitia v oblasti dermatológie: má protizápalové účinky, zmierňuje svrbenie, podporuje diferenciáciu buniek pokožky (keratinocytov), podporuje hojenie rán a zúčastňuje sa na budovaní ochrannej bariéry kože. Harmonizuje a normalizuje narušenú funkciu kože, pomáha pri atopickej dermatitíde, psoriáze, kontaktnej dermatitíde, ale aj na extrémne suchú pokožku.

Je dokázané, že prášok s betulínom má pozitívny vplyv aj na hojenie rán a zápalové ochorenia. Mnoho farmaceutických firiem dáva extrakt z kôry brezy do svojich produktov ako tonikum a využiteľný je tiež ako regenerátor kože. Navyše, betulín podľa súčasných poznatkov nevyvoláva žiadne alergické reakcie, dokonca ani u ľudí s alergiou na kvet z brezy.

Protirakovinové účinky brezovej kôry

Základné látky bielej časti brezovej kôry – betulínu, lupeolu, betulínovej kyseliny, majú vplyv na rakovinové bunky. Predpokladajú sa u nich protirakovinové účinky, spustením apoptózy (naprogramovanie smrti rakovinovej bunky) napríklad pri malígnom melanóme (zhubnom ochorení kože) a iných druhoch rakoviny. Cytotoxické účinky proti niektorým nádorovým ochoreniam sú porovnateľné s niektorými klinicky používanými liečivami.

Zdá sa, že aplikácia týchto rastlinných látok má dôležité miesto v liečbe a rehabilitácii aj u pacientov, ktorí podstupujú anti-tumoróznu terapiu, či už sa jedná o rádioterapiu alebo chirurgickú intervenciu. Unikátna biologická aktivita betulínu prispieva k zníženiu nepriaznivých toxických účinkov chemoterapie a rádioterapie na organizmus, obzvlášť na pečeň.

Mohlo by vás zaujímať

Pľuzgierka islandská – prírodná pomoc pri kašli

V jesennom období sa zvyšuje výskyt ochorení dýchacích ciest. Jedným z prejavov ochorenia dýchacích ciest je kašeľ. V začiatkoch ochorenia je suchý, dráždivý, no postupne sa stáva produktívnym a vykašliavame… Čítaj ďaľej

Antimutagénne účinky – potlačenie množenia abnormálnych buniek

V bielej časti brezovej kôry sa nachádzajú okrem betulínu, kyseliny betulínovej aj b-sitosterol, flavonoidy, lupeol a ďalšie hodnotné látky. Skúšky v Ruskom Inštitúte Farmakológie preukázali, že komplex látok tvoriaci bielu časť brezovej kôry vykazuje vysokú antimutagénnu aktivitu, čím znižuje počet mutácií v chromozóme a v génoch a mohol by potenciálne znižovať frekvenciu výskytu dedičných zmien v organizme. Antimutagénny účinok substancie kôry pozitívne ovplyvňuje regeneračné procesy DNA.

Brezová kôra v boji proti vírusom

Betulínové deriváty, ako aj ostatné komponenty kôry brezy, sú tiež testované v liečbe HIV (vírusu, ktorý zapríčiňuje AIDS) a okrem toho aj pri liečení iných vírusových ochorení, najmä ochorení dýchacích ciest, ktoré môžu spôsobiť vážne prechladnutia až zápal pľúc.

Pečeň a detoxikácia

Dobré výsledky boli dosiahnuté aj pri aplikovaní biologicky aktívnych doplnkov stravy na báze betulínu pri prevencii a liečbe ochorení pečene, hepatitídy C a tuberkulózy. Liečba ochorení pečene s podporou betulínu smeruje najmä k ochrane buniek pečene pri poškodení rôznymi chemickými látkami.

Betulín a jeho zlúčeniny majú vysoké hepatoprotektívne a detoxikačné vlastnosti. Betulín normalizuje vylučovanie žlče, redukuje hladinu cholesterolu v krvi. Antioxidačné aktivity betulínu spôsobujú rozklad organických peroxidov, najmä peroxidov lipidov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri narušení normálnej štruktúry biologických membrán. Pozitívne preto pôsobia aj na enzýmy antioxidačnej ochrany buniek.

Farmakologické účinky prírodných látok z brezovej kôry

Výskumy ukazujú, že v regiónoch, kde tradične používajú produkty z kôry brezy ako liečivo, ale aj ako úžitkové predmety v domácnosti, napríklad ako boxy na potraviny, ľudia žijú dlhšie a bol u nich zaznamenaný aj nižší výskyt onkologických ochorení. Prírodný produkt betulín a jeho pozitívne účinky na viaceré, dnes rozšírené ochorenia objavujeme aj s podporou moderných vedeckých metód nanovo, s cieľom umožniť ich využívanie v aktívnej prevencii a liečbe.

Štúdie, ktoré sa realizovali v posledných desaťročiach, poukázali na to, že betulín má aj cenné farmakologické účinky: antioxidačné, antitumorigenické, hepatoprotektívne, antivírusové, imunomodulačné, antibakteriálne, regeneračné, antipyretické a žlč uvoľňujúce.

Využitie extraktu z brezovej kôry ako doplnku výživy

Imunomodulačné a antimutagénne účinky látok obsiahnutých v extrakte z brezovej kôry (najmä betulínu, ale aj kyseliny betulínovej a lupeolu) robia z doplnkov výživy zaujímavého pomocníka v podpore správnej funkcie imunitného systému a regeneračných procesov DNA.


Udržujte imunitný systém v kondícii pomocou Betulaktivu

BETULAKTIV | Brezový Svet (brezovysvet.eu)


Dostaňte imunitný systém do vysokých obrátok pri začínajúcej infekcii pomocou Virbetolu

VIRBETOL | Brezový Svet (brezovysvet.eu)

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach