Prečo deti všetko baví iba chvíľu

Od narodenia do konca prvého roku života

Dieťa prežíva akési spojenie svojej osoby s osobou matky a svetom a nemá ešte jasne definovanú predstavu o svojich fyzických hraniciach. Cucá si palec, ako si mača naháňa svoj chvost, neuvedomuje si predel medzi jednotlivými časťami  svojho tela (úst ruky, nohy) a matkiným prsom. Nedokáže riadene pozorovať určitú vec, zaostriť na ňu pozornosť a vyňať ju z kontextu, v ktorom sa nachádza. Tieto zložité duševné operácie sa naučí ovládať až časom. Aj keď sa môže zdať, že panáčika zahodilo na zem úmyselne, v skutočnosti tak urobilo reflexívne, bez skutočnej kontroly nad svojimi pohybmi.

Prečo deti všetko baví iba chvíľu

Okolo prvých narodenín

Začína sa utvárať to, čo niektorí špecialisti nazývajú „pozornostný nervový systém“, ktorý je spätý s rečou (najvyššou formou abstrakcie) a postupne sa osamostatňuje. Pozornosť je spojená s uvedomením, a je kúzelnou paličkou umožňujúcou prechod z chaosu na poriadok. Čo bývalo hmlisté a nerozlíšiteľné, naberá jasnejšie obrysy a dieťa sa čím ďalej tým viac dokáže sústrediť na jednu hračku.

Ešte vo dvoch rokoch

Dieťa sa zriedka dokáže sústrediť  na jednu vec dlhšie ako štvrť hodiny. Postupom času sa schopnosť koncentrácie zvyšuje, ale zatiaľ, čo my dospelí máme schopnosť „cieleného“ sústredenia, pretože vieme, čo hľadáme, a sústredíme sa na to, aby sme daný predmet našli, sústredenie dieťaťa okolo 2 rokov veku je „zážitkové“.  Ak udiera hračkou o zem a potom ju pohodí (pozor, pohodí, nie zahodí), robí takpreto, že mu to umožňuje vnímať rôzne podnety – hod, hmatové vnemy, zvukový efekt, reakcie okolia. Predmet ako taký nie je podstatný. Napríklad dieťa, ktoré sa práve naučilo kopať dolopty, môže začať kopať do všetkého, čo sa nachádza v jeho dosahu. Jeho mentálne kategórie sú natoľko elastické, že môže predmety používať tak, ako sa mu páči. A právevďaka tejto schopnosti majú deti tak veľkú fantáziu.

Iba neskôr, vo štvrtom roku života, sa deti učia, že určité predmety slúžia k jasne vymedzenému účelu.

Iveta Papcunová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach