Empatia sa vytráca: Ako naučiť dieťa byť empatickejším?

Aj vám sa zdá, že empatia sa pomaly, ale isto vytráca z medziľudských vzťahov. Je smutné, že v obdobiach, kedy by sme si mali viac pomáhať, rastie závisť, nenávisť a dokonca aj arogancia a agresivita. Ako vychováme dieťa, aby bolo empatickejšie? Prečo je empatia vo vývoji dieťaťa dôležitá?

Empatia je dôležitou súčasťou sociálno-emocionálneho vývoja dieťaťa. Ukázalo sa, že schopnosti lepšie porozumieť pocitom druhých môžeme ako rodičia u dieťaťa aktivovať, naučiť ho byť epatickým. Základom je, pomenúvať emócie a pomôžu aj rôzne grimasy, ktorým dieťaťu dávame najavo svoje emocionálne rozpoloženie, aby ho vedelo „prečítať“.

Až 5-6-ročné dieťa dokáže spoľahlivo zaujať perspektívu iných osôb, pozrieť sa veci z ich pohľadu. To je charakteristický znak empatie. Ako mu pomôžeme rozvíjať túto cennú schopnosť?

Rozhovor o obľúbených zvieratkách, jedlách, piesňach

Jednoduchý a príjemný spôsob ako účelne „zabiť“ čas, keď sme v zápche či v čakárni u lekára. Porozprávajme sa, aké zvieratko je naše obľúbené, aké sme mali rady kedysi, nechajme o svojich obľúbencoch hovoriť aj deti a vysvetliť im, prečo práve toto zvieratko tak zbožňujú.

Diskusiu pokojne zamerajme aj na obľúbené knihy, piesne, potraviny – čokoľvek. O čo pri tejto hre ide? Dieťa zistí, že naše a ich názory nemusia byť vždy totožné a bude sa učiť chápať náš pohľad.

Prejavujme empatiu voči ním aj okoliu

Deti sa najlepšie a najradšej učia na našom príklade. Ukážme im, že sa zaujímame o city iných a vnímame ich emócie. Povedzme synovi či dcére, keď je smutná, že vieme, ako sa cíti a porozprávajme jej, že aj my podobné stavy prežívame a ako to riešime.

Najhoršie je, ak deti poúčame, aby boli láskavé, ale my sami sa s nimi nerozprávame či nezaobchádzame láskavo.

Mohlo by vás zaujímať

Zastarané spôsoby výchovy: Nehovorme deťom – Rob to, čo ti kážem!

Zastarané spôsoby výchovy môžu viesť k poruchám správania. Ako deti teda vychovávať? …alebo v miernejšej forme „Rob to, čo ti hovorím“. Samozrejme, deti treba usmerňovať, čo by… Čítaj ďaľej

Cvičenie trpezlivosti

Niet pochýb o tom, že správanie detí nás niekedy poriadne vytočí. Ak zareagujeme sprudka, krikom či trestom k empatii to určite nevedie. Naopak, snažme sa učiť trpezlivosti. Nepotrebujeme vybavenie na jogu alebo hodiny v lotosovej póze. Stačí, keď si doprajeme pauzu, zhlboka sa nadýchnime a zvážme, ako reagovať. Nikto nie je dokonalý, ale rozhovorom s vlastným vnútrom dokážeme veľa. Navyše, keď deti vidia, že vieme ovládať emócie, naučia sa to aj ony.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach