Mýty a fakty: Čo je bezpečné a čo nie počas dojčenia?

Tehotenstvo, materstvo, pôrod i dojčenie sprevádza neustále mnoho fám a rečí typu „kamarátka povedala…“ Nie vždy sa im však oplatí veriť. Viete, čomu o dojčení rozhodne veriť netreba a čo môže spôsobiť viac zla ako dobra?

počas dojčenia

Nemôžeme používať antiperspirant

Antiperspiranty, ktoré zastavujú potenie sú nevyhnutnou každodennou potrebou väčšiny z nás. Niektoré ženy tvrdia však, že počas tehotenstva ich nie je vhodné používať, lebo sa škodliviny môžu dostať do mlieka. Doposiaľ však neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by toto tvrdenie podporoval. Skôr naopak.

Avšak, na čo je dobré myslieť – je vybrať si antiperspirant bez vône, môžete siahnuť po druhu bez škodlivín, či prírodných. Myslite na to, že vôňa prípravku môže novorodeniatku vadiť a spôsobiť chaos, pretože necíti pach svojej matky. Je vhodné vylúčiť sprej, ktorý sa rozprašuje a môže dosiahnuť aj na bradavky, čím spôsobí nielen „cudziu“ vôňu, ale aj nepríjemnú chuť.

Keď nedojčíme, len odsávame, môžete piť alkohol

Tento mýtus si vytvorili zrejme ženy, ktoré sa nechceli vzdať alkoholu ani pri dojčení, ale rozhodne nie je založený na pravde. Je jedno, či dojčíte alebo odsávate, i tak sa do mlieka dostanú mnohé látky vrátane alkoholu. Pohárik vínka je určite na nezaplatenie v čase nonstop starostlivosti o dieťa, ale alkohol do mlieka prestupuje – či dojčíme alebo odsávame. Jediné, čo môžete spraviť, ak si chceme spríjemniť večer vínkom, je odsať si mlieko skôr ako začnete piť a to použiť v čase, keď popíjame. Ani tak to však rozhodne nepreháňajme!

Navyše alkohol v mliečku dieťatko zacíti a môže mu ho znechutiť. Prečo by malo bábätko poznať chuť alkoholu? Rovnako je hlúposťou vyhovárať sa vetou: „Keď dokážem šoférovať, môžem aj dojčiť…“ Nie, ani troška alkoholu pri dojčení nie je v poriadku, ak mienite dojčiť dieťa.

Teraz je správny čas na diétu

Ďalší nepravdivý mýtus. Tak ako počas tehotenstva, ani počas dojčenia nie je vhodné držať diétu. Samotné dojčenie nás oberá o 500 kalórií denne, a tak tehotenská hmotnosť pôjde do veľkej miery dole aj vďaka nemu. Navyše je dôležité, aby sme prijímali pestrú stravu s dostatkom živín – stále predsa priamo živíme dieťa zo svojho tela. Nemali by chýbať zdravé tuky – avokádu, tučné ryby, orechy, ovocie a zelenina, strukoviny a chudé biele mäso. Ak chceme obmedzovať stravu, robme to najskôr dva mesiace po pôrode, v čase keď je naše telo ako-tak zotavené z pôrodu a dojčenie pekne rozbehnuté.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach