Otehotnenie po potrate: Kedy sa začať snažiť?

Prihodila sa vám nepríjemná udalosť, ako dnes mnohým iným ženám? Potrat je pre každú ženu veľmi bolestivou skúsenosťou, najmä ak je to v pokročilejších fázach tehotenstva. Samozrejme, aj tie v prvom trimestri veľmi bolia. Koľko by sme mali čakať do ďalšieho „snaženia“?

https://stock.adobe.com

O pol roka či skôr?

Takmer 25 percent tehotenstiev v súčasnosti končí potratom. Prevláda názor, že po potrate sa potrebuje telo ženy i jej psychika zotaviť a čas na počatie ďalšieho potomka prichádza najskôr po pol roku. Svetová zdravotnícka organizácia taktiež odporúča so snahami o ďalšie bábätko počať pol roka. Na rozdiel od týchto názorov, nový výskum ukázal, že ženy, ktoré otehotneli do troch mesiacov po potrate, mali nižšie riziko ďalšej straty ako ženy, ktoré otehotneli neskôr. Otehotnenie po potrate do troch mesiacov teda môže znížiť riziko opakovania bolestivej skúsenosti.

Psychika je dôležitá

Počatie po potrate môže pozitívne ovplyvniť psychický stav matky. Na druhej strane vieme, že emocionálna úzkosť nie je zdravá pre tehotné ženy, ani ich plod. Ak žena počas tehotenstva prežíva depresívne alebo úzkostné stavy, rastie riziko potratu, problémov so spánkom detí a ich duševným zdravím vo vyššom veku. Do ďalších snáh o počatie je teda dôležité ísť vtedy, ak sme psychicky vyrovnané s minulou stratou a neprežívame úzkosti. AK je to potrebné, nebojme sa vyhľadať odbornú pomoc.

Aby bolo tehotenstvo po potrate úspešné

Fyzicky, ak je všetko v poriadku je telo ženy po potrate pripravené na počatie už o tri mesiace tak, aby tehotenstvo zvládlo. Samozrejme, u každej ženy je to individuálne. Ženám nad 35-40 rokov často lekári odporúčajú snažiť sa čo najskôr po potrate, optimálne po štvrťroku. Pol rok by mohol byť vzhľadom na klesajúcu plodnosť matky pridlhým čakaním.

V každom prípade je dôležité poradiť sa s lekárom, kedy je vhodné začať skúšať otehotnenie po potrate. Bez ohľadu na to, či potrat prebehol spontánne alebo ako lekársky zákrok, dôležité je aby všetko bolo zahojené a pripravené na počatie, čo vám povie len lekár, na základe vyšetrení.