Podľa novej štúdie jedlo a nápoje pri pôrode nevadia

Ak už máte za sebou pôrod, tak iste i vám sestričky niekoľko hodín pred samotným pôrodom povedali, aby ste už nejedli a nepili. Je to najmä preto, aby nevznikli komplikácie, keby náhodou prirodzený pôrod nešiel ako mal a muselo by sa pristúpiť k operácii. Tiež sa donedávna verilo tomu, že konzumácia väčšieho množstva jedla a pitia môže ovplyvniť pôrod. Tím britských a juhoafrických odborníkov však tvrdí opak – väčšina žien počas pôrodu môže jesť a piť podľa toho, ako im chutí.

jedlo a nápoje pri pôrode

Neexistujú dôkazy

Neexistujú totiž žiadne vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali, že by konzumácia jedla a pitia počas počiatočných fáz pôrodu nejako ublížila matke alebo nenarodenému dieťatku. Lekári sa kedysi, a mnohí i dnes, obávali takzvaného Mendelsonovho syndrómu, ktorý môže spôsobiť potenciálne fatálne poškodenie pľúc. A predpokladali, že práve jedlo a nápoje môžu tento syndróm u rodičky vyvolať. Komplikácie sa môžu vyskytnúť napríklad vtedy, keď uspaná žena pri cisárskom reze vdýchne kúsok jedla, avšak stáva sa to veľmi zriedkavo.

Bez problémov

Nová štúdia z Británie a Juhoafrickej republiky, kde na mnohých pôrodníckych oddeleniach praktizujú konzumáciu jedál a nápojov už niekoľko rokov, ukazuje, že príjem potravy nemá na pôrod žiaden negatívny vplyv. Britskí pôrodníci dokonca odporúčajú, aby zdravotníci umožnili jesť a piť predovšetkým tým matkám, u ktorých sú riziká komplikácií veľmi malé.

Hladná a bez síl

Inak sa totiž môže stať, že žena je hladná, najmä ak pôrod nejde podľa predstáv a dlhšie trvá, následne má málo síl na úspešné dokončenie pôrodu, je vyčerpaná a neraz sa práve preto musí pristúpiť k operačnému zákroku. Spomínaní odborníci tvrdia, že možnosť rodičky konzumovať a piť podľa jej chute, ju nielen posilní, ale aj psychicky upokojí a pripraví na zdarný pôrod.

Zbytočná diéta?

Štúdia sledovala viac ako tritisíc rodičiek, z ktorých polovica mohla jesť a piť podľa chute a polovica držala „pôrodnú diétu”. Ukázalo sa, že ani pri cisárskom reze nemal zákaz konzumácie potravín žiadny pozitívny vplyv na výsledok alebo priebeh operácie.

Každá podľa chuti

Doktorka Mandisa Singatová z juhoafrickej nemocnice East London Hospital o výsledkoch štúdie tvrdí: „Pretože dôkazy nehovoria o žiadnych výhodách alebo rizikách, neexistuje žiadne ospravedlnenie pre zákaz konzumácie jedla pri pôrode u žien bez komplikácií.” Podľa nej by si ženy mali slobodne vybrať, či budú jesť a piť alebo nie. Samozrejme, niektoré ženy to v bolestiach ani nedokážu, takže ani nútenie do jedla nie je na mieste.