Zaspáva na prsníku? Je to bezpečné?

Aj vaše dieťatko sa večer či počas noci na vašom prsníku uspáva? Už to nie je len o dojčení, ale jednoducho potrebuje sa v bezpečnom prostredí unaviť a zaspinkať. Lenže mnoho mamičiek má obavy z toho, keď dieťa zaspí na prsníku. Treba čakať vždy, kým zaspí a preložiť ho do postieľky? Alebo si môžeme dovoliť zaspať s ním v náručí? Všetko má svoje klady a zápory.

Zaspávanie na prsníku, respektíve kŕmenie až kým nezaspí sa zdá byť pohodlným riešením pre vyčerpané mamičky, navyše je to veľmi príjemné pre obe strany. Mnohé z nás sa k tomuto spôsobu odhodlajú po tom, čo sa ich bábätko vždy po preložení z prsníka do postieľky prebudí a začne plakať. Nekonečné uspávanie je najvyčerpávajúcejšou skúškou pre čerstvých rodičov. Samozrejme, každé dieťa je iné a to, čo u jedného funguje u vás nemusí.

Na prsníku sa nezadusí, ale…

K obavám dojčiacich mamičiek sa pridávajú aj tie, či sa dieťa na prsníku nezadusí, ak zaspia, či im nevypadne z náručia alebo či ho nepriľahnú. Vieme, že dieťa by od narodenia malo spávať v bezpečí svojej postieľky, a to i kvôli mikroorganizmom, ktoré v manželských posteliach môžu byť. Ak to chceme vyskúšať, vopred si pripravme bezpečné prostredie. Chráňme sa tak, aby dieťa po zaspaní nespadlo a aby sme mu ani my nechcene neublížili. Obavy, že sa zadusí prsníkom mať nemusíme, avšak, na druhej strane treba odložiť všetky zbytočnosti, ktorými by si mohlo upchať dýchacie cesty.

Podporme zaspávanie vhodným prostredím

Výhodou je, ak sa nám podarí naučiť uspávať dieťa na prsníku rýchlo. Tak, aby sme nezaspali prvé. Pomôže k tomu tichá a zatemnená miestnosť, výmena plienky pre uspávaním. Ak dieťa kŕmime umelým mliečkom, uspávame ho priamo v postieľke. Podoprieme mu hlavičku o vankúš a sledujeme, kedy zaspinká a prestane piť. Fľašku jemne vyberieme. Niekedy sa stane, že dieťatko sa prebudí a keď zistí, že nemá prsník alebo fľašku spustí krik. Preto, skutočne treba prispôsobiť uspávanie jeho i našim potrebám.

Aké sú výhody zaspávania na prsníku?

  • Bábätko bude spať dlhšie.
  • Spánok dieťaťa a váš bude lepšie zosúladený.
  • Nebude toľko plakať, pretože nečaká na kŕmenie – má ho dostupné.
  • Cez deň bude mať lepšiu náladu, pretože sa počas noci bude budiť menej.

Mohlo by vás zaujímať

Štrajk pri dojčení: Zrazu odmieta dojčenie?

Každá dojčiaca mamička spozornie, keď zrazu jej malý-veľký jedák začne odmietať dojčenie alebo výrazne obmedzí počet kŕmení. Ako tento štrajk pri dojčení prekonať, prečo vzniká… Čítaj ďaľej

Samozrejme, zaspávanie na prsníku má tiež svoje nevýhody:

  • Ak zmeníme polohu alebo dieťa preložíme do postieľky, môže sa s plačom zobudiť na to, že nie sme pri ňom.
  • Nepodarí sa, ak má dieťa problémy prisať sa alebo plný nos.
  • Ak to nefunguje, situáciu nám to neuľahčí, skôr naopak.
  • Môžeme nechtiac dieťa prekrmovať.
  • Takto zaspávajúce bábätká majú často problém s refluxom, kvôli tomu, že majú preplnený žalúdok.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach