4 návyky, ktoré vyčerpávajú vašu duševnú energiu

Žiadna z nás nie je perpetuum mobile. Každý deň sa snažíme ísť naplno – týždne, mesiace, roky… Až sa zrazu zastavíme. Ak máme šťastie, rozpoznáme príznaky emocionálneho vyhorenia a urobíme kroky na doplnenie duševnej batérie. Ak toto šťastie nemáme, hrozí zrútenie sa s ťažkým zviechaním zo zeme.

Návyky, ktoré vyčerpávajú duševnú energiu

Aj vy sa cítite stále unavená? Je pre vás ťažké sústrediť sa na prácu? Ste podráždená a neviete prečo? To, čo s najväčšou pravdepodobnosťou zažívate, je duševné alebo emocionálne vyčerpanie. Môže sa to stať každému v období stresu alebo intenzívnej duševnej aktivity. Ak to chceme zmeniť, musíme sa zamerať na to, čo naše baterky vybíja a tieto aktivity obmedziť.

Najčastejšie spôsoby a návyky, ktoré vedú k strate vnútornej sily:

1. Zabúdame na vlastné potreby

Mnoho žien si vybíja „batériu“ jednoducho tým, že uprednostňuje všetko a všetkých ostatných pred vlastnými potrebami. Neodkladajme to, čo je pre nás dôležité, buďme voči sebe i iným v našom živote priamočiari.

2. Zaoberáme sa negatívnymi myšlienkami

Nadmerné premýšľanie o minulosti alebo „čo by bolo, keby…“, je vlastne prebývanie v negatívnych myšlienkach alebo obavách až do úplného vyčerpania. Niet sa čomu čudovať, že je to mimoriadne emocionálne vyčerpávajúce, pretože takéto správanie spotrebuje veľa duševnej energie a často vedie k pocitu preťaženia alebo úzkosti.

Tento prístup sa často spája so sebakritikou a negatívnym myslením o sebe, čo môže ešte viac vyčerpať našu emocionálnu energiu. V najhoršom prípade začneme veriť negatívnym myšlienkam, ktoré máme a vytvoríme si negatívny sebaobraz, čo vedie k nižšej sebaúcte a zníženej motivácii.

Mohlo by vás zaujímať

Sociálne médiá: Čo získate, keď si od nich dáte pauzu? Ako na to?

Ako by vyzeral váš svet bez sociálnych sietí? Dosť ťažko predstaviteľné, však? Mnohí z nás sú takí prepletení so sociálnymi médiami, že v nich prakticky žijú… Čítaj ďaľej

3. Nevieme alebo nechceme požiadať o pomoc

Možno si myslíme, že by sme všetko mali zvládnuť samy. Alebo, že keď požiadame o pomoc, vyzeráme slabo. Nech už je dôvod akýkoľvek, keď nás zavaľujú rôzne úlohy a odmietame požiadať o pomoc, vyčerpáme si vlastnú energiu.

Požiadať o pomoc nie je slabošské, ale naopak – odvážne. Je to pozitívny krok k budovaniu dôvery a autentických vzťahov s ľuďmi v našom živote.

4. Už od rána sa sústredíme na sociálne siete

Sociálne siete sú veľmi ničivým nástrojom. Už len to, že hneď ráno, neraz ešte v posteli skontrolujeme e-mail a sociálne siete, nás môže psychicky vyčerpať. Pripravme sa na produktívny deň dobrými raňajkami, fyzickou aktivitou alebo meditáciou. E-mailom a sociálnym sieťam sa venujme neskôr a len vtedy, keď je to potrebné a pozitívne.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach